4 laboratoria upoważnione do wystawiania certyfikatów

 

Zostały przywrócone upoważnienia dla czterech polskich laboratoriów do wystawiania certyfikatów bezpieczeństwa.

W wyniku działań podjętych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, przywrócone zostało przez Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) upoważnienie dla czterech polskich laboratoriów do wystawiania certyfikatów bezpieczeństwa, o czym w dniu 22 lutego br. poinformowała Komisja Europejska.

 

Dotyczy to laboratoriów Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu i Terenowej Stacji Doświadczalnej Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Białymstoku, Pracowni Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz laboratorium analitycznego Eurocontrol Sp. z o.o.

 

Obowiązek dołączania certyfikatów bezpieczeństwa potwierdzających spełnienie wymagań Federacji Rosyjskiej w zakresie pozostałości środków ochrony roślin oraz azotanów i azotynów obecnie dotyczy eksportowanych na rynek rosyjski przesyłek świeżych jabłek, gruszek, wiśni, truskawek, pomidorów i kapusty pekińskiej. W odniesieniu do owoców ziarnkowych nie ma konieczności wykonywania badań laboratoryjnych na pozostałości azotanów i azotynów.

 

Jednocześnie prowadzone są dalsze prace zmierzające do całkowitego zniesienia tych wymogów.

 

Źródło: minrol.gov.pl

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*