Pogłowie bydła – najnowsze dane
W grudniu 2011 r. pogłowie bydła liczyło 5499,6 tys. sztuk, wykazując spadek w skali roku o 1,1%. Zmniejszenie liczebności stada bydła ogółem wynikało ze spadku pogłowia cieląt (o 1,8%) oraz grupy dorosłego bydła w wieku 2 lat i więcej, w tym krów (odpowiednio o 2,2% i o 2,6%).
Świński biznes traci... głowy
W końcu listopada 2011 r. pogłowie trzody chlewnej liczyło 13052,2 tys. sztuk, wykazując w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku głęboki spadek o 11,7%.
Mleczarnie płacą więcej
Przez cały ubiegły rok na rynku mleka utrzymywała się wzrostowa tendencja cen skupu, niewielkie spadki zaobserwowano jedynie w miesiącach letnich. Według najnowszych danych GUS, w grudniu mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 129,28 zł/hl, tj. więcej o prawie 2% wobec listopada ub. r. i o ponad 9% w relacji rocznej.
Sytuacja na rynku drobiu i jaj
Podobnie jak na rynku trzody kształtuje się sytuacja na rynku kurcząt brojlerów. Mimo tego, że opłacalność od lutego ub.r. rosła (poza krótkim okresem stabilizacji w miesiącach październik-listopad 2011 r.), to w grudniu 2011 r. wciąż kształtowała się na poziomie niższym niż przeciętnie w grudniu w latach 2008-10.
Opłacalność produkcji zwierzęcej w UE i w Polsce
Z najnowszych danych Komisji Europejskiej (KE) wynika, że w grudniu 2011 r. po raz kolejny poprawiła się relacja cen żywca i jaj do cen pasz w UE. Po wielu miesiącach niskiej opłacalności w produkcji zwierzęcej, obecnie powraca ona do przeciętnych poziomów.
Konsumenci będą mogli dokonywać świadomych wyborów
Nowy plan ma uzupełnić luki w unijnym prawodawstwie dotyczącym dobrostanu zwierząt, zapewnić lepszą ochronę zwierząt i umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.
Nowa strategia dotycząca dobrostanu zwierząt przyjęta
Komisja Europejska przyjęła 19 stycznia br. nową czteroletnią strategię (na lata 2012–2015), mającą na celu dalszą poprawę dobrostanu zwierząt w Unii Europejskiej.
Konsolidacja w produkcji mleka postępuje
Dane GUS z Powszechnego Spisu Rolnego z 2010 r. wskazują, że podobnie jak to ma miejsce w przypadku trzody chlewnej, tak i w odniesieniu do chowu i hodowli bydła mlecznego w Polsce widoczny jest silny proces koncentracji produkcji.
Więcej...
Wreszcie wzrost zbytu!
Po niewielkich spadkach w listopadzie 2011 r., w grudniu ponownie przeważały wzrostowe tendencje cen zbytu przetworów mleczarskich. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w ubiegłym miesiącu w największym stopniu podrożały stałe produkty mleczarskie (takie jak mleko w proszku i masło) – średnio o prawie 5% w relacji miesięcznej.
Hodowla trzody traci na opłacalności
W piątek 13.01 GUS przedstawił kolejną część danych z Powszechnego Spisu Rolnego w publikacji „Zwierzęta gospodarskie i wybrane elementy metod produkcji zwierzęcej". Dane te potwierdzają m.in. proces konsolidacji w produkcji trzody chlewnej. Pierwszym i najbardziej oczywistym tego objawem jest wyraźny spadek liczby gospodarstw utrzymujących trzodę.
Ile zwierząt, na ilu hektarach? Raport
GUS w swoim najnowszym raporcie „Zwierzęta gospodarskie i wybrane elementy metod produkcji zwierzęcej. Powszechny Spis Rolny 2010" opublikował aktualne dane dotyczące tego, ile i jakich zwierząt było hodowanych w gospodarstwach o poszczególnych wielkościach.
Pogłowie ogółem – najnowsze dane
Odnotowany w chowie zwierząt wzrost udziału sektora prywatnego w rolnictwie ogółem w okresie od poprzedniego spisu rolnego potwierdza kontynuowanie przemian własnościowych w gospodarstwach rolnych i wskazuje na umacnianie się własności prywatnej przy jednoczesnej marginalizacji sektora publicznego.
Spadek pogłowia zwierząt – nie opłaca się hodować?
Więcej bydła, ale mniej gospodarstw utrzymujących bydło. Mniej świń, owiec i nawet drobiu – to wyniki ostatniego Spisu Powszechnego przeprowadzonego przez GUS. Skąd takie wyniki. Czy nie opłaca się już hodować zwierząt?
Bydło w cenie, kurczaki - nie
W grudniu ubiegłego roku na rynku żywca mocno drożały trzoda chlewna i bydło, taniały kurczęta, a ceny indyków były stabilne.