Szczelinowanie jest bezpieczne dla środowiska
Informacje o zakresie prawa środowiskowego i wymiana poglądów na temat europejskich doświadczeń w poszukiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych – to tematy pierwszego spotkania grupy roboczej w sprawie gazu łupkowego. Podczas unijnej debaty Polska prezentowała swoje doświadczenia z poszukiwania tego surowca.
Ile drzew w lesie, ile lasu w Polsce?
Blisko jedna trzecia Polski ma być pokryta lasami do końca dekady. Do założonego wyniku brakuje nam już niewiele, mimo, że na drodze do celu las przeszkód, w tym brak terenów i małe ekonomiczne zainteresowanie właścicieli gruntów zalesieniami.
Zgłaszamy polskie ekotechnologie do GreenEvo
Już tylko miesiąc pozostał na zgłoszenia polskich ekotechnologii do projektu GreenEvo. Po raz trzeci firmy oferujące konkurencyjne rozwiązania dla ochrony środowiska walczą o udział w wielkim wyścigu.
Jak chronić ostatni naturalny las w Europie
Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody zabrał głos w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej – było to głos w debacie o tym, jak chronić ostatni naturalny las w Europie.
Czy w XXI wieku dostęp do wody jest przywilejem?
RICS publikuje raport z badań na temat niedoboru wody i planowania przestrzennego. Według raportu z badań przeprowadzonych przez RICS, co trzecia osoba na świecie nie ma wystarczającego dostępu do wody.
Unia da więcej na gospodarkę wodno-ściekową
Dodatkowe 360 mln euro na projekty wodno-ściekowe dla Polski. Kto ma szanse? Nowe umowy i nabór nowych projektów jeszcze przed kwietniem tego roku.
Odważni ratowali, gdy wszystko tonęło
51 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w zapobieganiu skutków powodzi w 2010 r., uhonorowano odznakami resortowymi „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".
5 mld euro, 5 priorytetów, 5 lat wdrażania ...
Kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego są jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Ma to swoje odzwierciedlenie w łącznej wartości pieniędzy przeznaczonych na ten cel.
Więcej...
Odpady – nowe miejsca pracy i niższe koszy
Według opublikowanych dzisiaj przez Komisję Europejską badań, pełne wdrożenie ustawodawstwa unijnego o odpadach przyniosłoby oszczędności rzędu 72 mld euro rocznie, zwiększyło roczne obroty unijnego sektora gospodarki odpadami i recyklingu o 42 mld euro oraz stworzyło 400 tys. miejsc pracy do 2020 r.
Co udało się osiągnąć w czasie prezydencji?
- Kończymy prezydencję w obszarze środowiska w poczuciu dobrze wykonanego obowiązku i zadowolenia z osiągniętych efektów. Pokazaliśmy się jako sprawni organizatorzy, skuteczni negocjatorzy i dobrzy eksperci –– podsumowuje ostatnie pół roku minister środowiska Marcin Korolec.
1 stycznia zaczyna się rewolucja. Śmieciowa oczywiście!
I żaden porzucony śmieć nie może już leżeć spokojnie w rowie czy w lesie. Kiedy tylko gminy wprowadzą nowe systemy zagospodarowania odpadów – każdy z nas ma szansę na niezaśmiecony krajobraz za oknem. Nowe rozwiązania promują czystość i odpowiedzialność gmin za wszystkie odpady z całego terenu gminy i od każdego mieszkańca.
Ministerstwo Środowiska wystawiło swoje gadżety
Po raz kolejny Ministerstwo Środowiska gra wspólnie z Orkiestrą Jurka Owsiaka. Na XX finał Ministerstwo przekazało zestaw ekologicznych gadżetów resortu środowiska przygotowanych z okazji Polskiego Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.
UE planuje ograniczyć emisje o 80 proc.
Unia Europejska zobowiązała się do ograniczenia do 2050 r. emisji gazów cieplarnianych o 80-95 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. W tym celu analizuje obecnie wyzwania wiążące się z odchodzeniem od paliw kopalnych.
Koniec polskiej prezydencji – zapadają ostatnie decyzje
Polska prezydencja w Radzie UE niemalże dobiega końca, jednak w obszarze środowiska trwają jeszcze prace przed ostatnim ważnym wydarzeniem, które będzie stanowiło podsumowanie półrocznych działań na rzecz budowania nowych ram środowiska w Europie i na świecie.