wtorek, 26 kwiecień 2011 12:19

Litwa będzie chroniła ziemię rolną przez kolejne 3 lata

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Litwa uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na przedłużenie okresu przejściowego, podczas którego nie wolno będzie sprzedawać ziemi rolnej obcokrajowcom. Obecnie zakaz będzie obowiązywał do 1 maja 2014 r.


Według oświadczenia Komisji Europejskiej okres obowiązywania zakazu został przedłużony w obawie przed zakłóceniami na rynku ziemi. Jednak nie zważając na to KE zachęca, by Litwa dołożyła więcej starań w celu zakończenia reformy rolnej oraz zachęca, by Litwa stopniowo likwidowała ograniczenia przed upływem okresu ochronnego. Przystępując do UE Litwa wynegocjowała siedmioletni okres przejściowy, podczas którego ziemi nie mogli nabywać obcokrajowcy. Okres ten kończy się 30 kwietnia br.

Ograniczenia wobec obcokrajowców nie są stosowane, jeżeli obywatel innego państwa przez przynajmniej 3 lata mieszkał na stałe na Litwie i zajmował się rolnictwem. Według sondaży 22 proc. ankietowanych opowiada się za zezwoleniem na sprzedaż ziemi rolnej dla obcokrajowców, natomiast 65 proc. na to się nie zgadza. W opinii ekspertów przedłużenie okresu ochronnego czyni Litwę mniej atrakcyjną w oczach inwestorów, nie sprzyjają przyciąganiu inwestycji oraz zwiększa emigrację. Obecnie cena 1 ha ziemi, w zależności od urodzajności, waha się od 2 do 8 tys. LTL.

Źródło: vilnius.trade.gov.pl, Lietuvos rytas (15.04.2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.