Wydrukuj tę stronę
czwartek, 22 grudzień 2011 08:14

Ukraina przedłużyła moratorium na sprzedaż gruntów

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Rada Najwyższa Ukrainy - zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami - uchwaliła projekt ustawy zakładający przedłużenie moratorium na sprzedaż gruntów rolnych do 1 stycznia 2013 r.


Dokument przewiduje również zakaz wnoszenia do dnia 1 stycznia 2013 r. prawa do ziemi do kapitału zakładowego spółek gospodarczych, dokonywania zmian przeznaczenia gruntu rolnego oraz nabycia gruntów rolnych przez obcokrajowców.

Aktualnie obowiązujące na Ukrainie moratorium na obrót ziemią o przeznaczeniu rolnym jest corocznie przedłużane (na dzień dzisiejszy ma ono obowiązywać do dnia 1 stycznia 2012 r. - vide: informacja z dnia 2 lutego 2010 r.) i ma zostać zniesione po przyjęciu przez ukraiński parlament ustaw „O rynku ziemi" i „O państwowym kadastrze ziemskim" (projekty dokumentów zarejestrowane zostały w Radzie Najwyższej Ukrainy w 2004 r., lecz do dnia dzisiejszego parlamentarzyści nie mogą osiągnąć porozumienia w tym zakresie).

Kwestia zniesienia moratorium na sprzedaż gruntów o przeznaczeniu rolnym niejednokrotnie stawała się przedmiotem sporów pomiędzy niektórymi organami państwowymi Ukrainy. Przykładowo we wrześniu 2010 r. ówczesny Państwowy Komitet Ukrainy ds. Polityki Regulacyjnej i Przedsiębiorczości zarzucił ówczesnemu Państwowemu Komitetowi Ukrainy ds. Zasobów Ziemskich odwlekanie procesu liberalizacji obrotu ziemią na Ukrainie.

Obecnie prace w zakresie wprowadzenia uproszczonego mechanizmu państwowej regulacji obrotu ziemią rolną prowadzą Rada Najwyższa Ukrainy oraz Gabinet Ministrów Ukrainy. W szczególności w parlamencie na początku lutego 2011 r. zarejestrowany został projekt ustawy „O kadastrze ziemskim", który to w przypadku jego uchwalenia przez parlament i podpisania przez Prezydenta Ukrainy ma przyczynić się do zalegalizowania procesu sprzedaży gruntów rolnych na Ukrainie i zniesienia aktualnie obowiązującego moratorium na sprzedaż tego typu gruntów.

 


Źródło: kiev.trade.gov.pl, „Ekonomiczeskije Izwiestia", „Kommersant" 

AgroMY

Najnowsze od AgroMY

Artykuły powiązane