czwartek, 19 styczeń 2012 12:14

Złote jaja na Ukrainie

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Z danych ukraińskiego Ministerstwa Polityki Agrarnej wynika, że w ubiegłym roku u naszych wschodnich sąsiadów rozwijała się dynamicznie produkcja jaj; wzrosła również sprzedaż żywca rzeźnego. Z drugiej strony dane te wskazują na coraz bardziej wyraźną tendencję spadkową w pogłowiu zwierząt gospodarskich.


W pierwszych dziesięciu miesiącach 2011 r. na Ukrainie wyprodukowano prawie o 12% więcej jaj (wszystkich rodzajów) niż w porównywalnym okresie rok wcześniej. W tym samym czasie sprzedaż żywca rzeźnego wyniosła 2,37 mln t w wadze żywej, co oznacza przyrost prawie o 5%.

Mimo tych wzrostów, najnowsze dane o pogłowiu wskazują na coraz silniej rysującą się tendencję spadkową. Na początku listopada 2011 r. pogłowie bydła wynosiło 4,95 mln szt. i było o 2,4% niższe niż rok wcześniej. Pogłowie świń na przestrzeni roku zmniejszyło się jeszcze bardziej, bo o 4,2% do 8,07 mln sztuk. Pogłowie drobiu wykazało minimalny spadek o 0,3%. Jedynie pogłowie owiec i kóz było stabilne i ukształtowało się na poziomie 1,98 mln sztuk. Dane te oznaczają prawdopodobnie perspektywę spadku produkcji bydła rzeźnego, mleka i trzody chlewnej w 2012 roku.

Przypuszczalnie jednak nadal będzie rosła produkcja jaj i drobiu rzeźnego. Jak podaje Agra Europe, w okresie styczeń-październik 2011 r. Ukraina po raz pierwszy osiągnęła dodatni bilans w handlu mrożonym mięsem drobiowym. Wynikało to z jednoczesnego bardzo silnego spadku importu (ze 126,6 do 40,2 tys. t) i wzrostu eksportu (z 26,5 do 45,2 tys. t).

Większość importu pochodziła z krajów UE (głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polski) oraz ze Stanów Zjednoczonych. Z kolei głównym rynkiem zbytu dla ukraińskiego mrożonego mięsa drobiowego jest Kazachstan, a znaczące ilości są wysyłane również do Wietnamu, Mołdawii i Rosji. Autorzy artykułu uważają, że Ukraina jest na dobrej drodze aby zwiększać swój udział w światowym eksporcie drobiu. Szczególnie pomocne w osiągnięciu tego celu może okazać się ewentualne otwarcie ogromnego rynku unijnego.

 

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 224 – 16 stycznia 2012 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.