poniedziałek, 23 styczeń 2012 08:22

Przyszłość wina w dobrych rękach

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Copa-Cogeca z radością przyjęła informację unijnego Komisarza ds. rolnictwa, Daciana Cioloşa, o planach utworzenia grupy wysokiego szczebla, która zajmie się przyszłością sektora wina UE.


Jednakże Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen ostrzegał, że należy natychmiast opublikować propozycje utrzymania praw sadzenia dla wszystkich rodzajów wina w sektorze UE, a utworzenie tej grupy nie może utrudnić tego procesu.

Sekretarz Pesonen dodał: „Unijny sektor produkcji wina oraz 13 państw członkowskich popierają utrzymanie praw sadzenia. Są one niezmiernie ważne dla gospodarki obszarów wiejskich oraz pomagają utrzymać zrównoważony rynek wina w UE."

Thierry Coste, przewodniczący grupy roboczej „Wino" Komitetów Copa-Cogeca, powiedział: "Komitety Copa-Cogeca wyrażają zaniepokojenie w związku z trudną sytuacją, w jakiej znalazłby się europejski sektor wina, jeśli prawa sadzenia zostałyby zniesione . Liberalizacja praw sadzenia spowodowałaby daleko idące zmiany na obszarach uprawy winorośli w Europie oraz jeszcze bardziej zachwiałaby równowagę w łańcuchu żywnościowym, co byłoby niekorzystne dla sektora produkcji. Dlatego też Copa-Cogeca nieustannie nalega, aby Komisja UE bez zbędnej zwłoki przedstawiła propozycję utrzymującą prawa sadzenia w sektorze wina, a nie proponowała ich wycofanie, co już spowodowało znaczne obawy w sektorze. Szybka decyzja w sprawie utrzymania praw sadzenia jest konieczna aby producenci mogli przeprowadzić konieczne inwestycje. Eurodeputowani już apelowali o utrzymanie praw sadzenia po roku 2015, a nie wycofywanie ich, podczas majowego głosowania nad przyszłością WPR".

Podsumowując, Pekka Pesonen powiedział, że Copa-Cogeca chętnie podzieli się swoimi pomysłami z grupą wysokiego szczebla, aby zapewnić utrzymanie konkurencyjnego i odnoszącego sukcesy sektora wina w UE oraz nalegał, aby Komisarz zapewnił, że sektor wina będzie w stanie utrzymać się w przyszłości.

 

 


Źródło: copa-cogeca.be (styczeń 2012) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.