poniedziałek, 18 kwiecień 2011 09:33

Czym handlowaliśmy z Irlandią w tym roku?

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według danych GUS w pierwszych dwóch miesiącach 2011 r., w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, polsko-irlandzkie obroty handlowe zmniejszyły się o 0,8 proc. do poziomu 165,3 mln euro. Polski eksport do Irlandii zmniejszył się o 0,5 proc. do poziomu 63,4 mln euro, zaś nasz import z Irlandii spadł o 0,9 proc. i wyniósł 101,9 mln euro.


W konsekwencji nieznacznie większego spadku wartości importu z Irlandii nad eksportem poprawie uległo saldo polskich obrotów handlowych z tym krajem. Deficyt zmniejszył się z 39 mln euro na koniec lutego 2010 r. do 38,5 mln euro w tym samym okresie roku 2011.

W porównaniu do sytuacji w analogicznym okresie roku poprzedniego w pierwszych dwóch miesiącach 2011 r. nastąpiła znaczna zmiana w strukturze polskiego eksportu do Irlandii. Obniżył się udział artykułów rolno-spożywczych (z 24,5 proc. do 21,5 proc.) wzrósł natomiast udział wyrobów przemysłu chemicznego (z 6,9 proc. do 9,5 proc.). Udział wyrobów przemysłu elektromaszynowego, stanowiących największą pozycję w polskim eksporcie do Irlandii, uległ nieznacznemu zwiększeniu z 32,2 proc. do 32,9 proc. W grupie tej nastąpiły jednak znaczne zmiany strukturalne: zwiększył się udział pojazdów i środków transportu (z 6,5 proc. do 12,9 proc.) przy jednoczesnym obniżeniu się udziału grupy urządzeń mechanicznych i elektrycznych (z 24,6 proc. do 18,0 proc.).

Struktura towarowa polskiego importu z Irlandii wykazuje większą w stosunku do naszego eksportu koncentrację. Ponad 84 proc. importu przypada na dwie grupy towarowe: wyroby przemysłu elektromaszynowego i wyroby chemiczne. W imporcie z Irlandii tradycyjnie już dominują wyroby wysoko przetworzone i wysoko zaawansowane technologicznie.

W okresie styczeń – luty 2011 r. udział Irlandii w obrotach polskiego handlu zagranicznego wyniósł 0,41 proc. i był niższy niż w analogicznym okresie roku 2010 (0,47 proc.). Z uwagi na znacznie niższą dynamiką polsko – irlandzkich obrotów handlowych w stosunku do całości polskiej wymiany handlowej z zagranicą obniżył się zarówno udział Irlandii w polskim eksporcie z 0,38 proc. w pierwszych dwóch miesiącach 2010 r. do 0,33 proc. w tym samym okresie roku 2011 jak i w imporcie odpowiednio z 0,55 proc. do 0,50 proc. Na koniec lutego 2011 r. Irlandia była 30. partnerem handlowym Polski w eksporcie i 28. w imporcie.

Należy oczekiwać, iż w kolejnych miesiącach 2011 r. dynamika polsko-irlandzkich obrotów handlowych będzie ulegała stopniowemu zwiększeniu. Potwierdzeniem tego jest znacznie wyższa dynamika obrotów notowanych w lutym w porównaniu do stycznia br. W pierwszym miesiącu roku polski eksport do Irlandii obniżył się o 4,9 proc., podczas gdy w lutym nastąpił jego wzrost o 4,4 proc. Dobre perspektywy rysują się przed branżą motoryzacyjną (samochody osobowe i dostawcze), chemiczną (nawozy azotowe i ogumienie), spożywczą (mięso wieprzowe i drobiowe oraz piwo). Dobrze rozwijać się powinien w dalszym ciągu eksport produktów mineralnych: węgla, koksu oraz produktów petrochemicznych. Pewne oznaki wzrostu wykazują również pewne grupy towarowe związane z budownictwem takie jak stolarka budowlana czy meble.

Źródło: dublin.trade.gov.pl (2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.