wtorek, 28 czerwiec 2011 12:11

Europejskie rolnictwo na językach izb rolniczych

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

23 czerwca br. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Członek Zarządu KRIR Robert Nowak wzięli udział w 41 Posiedzeniu przedstawicieli izb rolniczych krajów grupy V-4 w Brnie. Podczas spotkania dyskutowano nt. najnowszej sytuacji na rynku towarów rolnych, trendach, cenach żywności oraz reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2014.


Przedstawiciele delegacji poinformowali się nawzajem o najnowszych wydarzeniach na rynku towarów rolnych i żywności w poszczególnych krajach przed nadchodzącym okresem zbiorów zbóż i rzepaku i zgodzili się, że ceny tych towarów są spowodowane dużym zapotrzebowaniem i spadkiem produkcji w UE, spowodowanym przez suszę, która w niektórych krajach była większa niż kilka lat temu, co powinno przynieść rozsądny zysk dla producentów.

Z najnowszych danych szacuje się, że zbiory zbóż i rzepaku osiągną, z wyjątkiem Polski, długoterminową średnią. Pytaniem jest bilans na światowych rynku zbóż, gdy po raz pierwszy w historii zagrożeń, według Międzynarodowej Rady ds. Zbóż, wystąpiła większa konsumpcja w porównaniu do światowej produkcji, a tym samym dalszy spadek zapasów. Uczestnicy spotkania wyrazili swoje ponownie swoje poparcie dla wprowadzenia skutecznego mechanizmu systematycznego wsparcia i programów rekompensacyjnych, w związku z falą suszy, opadów deszczu i powtarzających się zmianach pogody w niektórych częściach Europy.

Na rynek surowców roślinnych, głównie warzyw, negatywny wpływ miało wystąpienie EHEC z Niemiec, co wraz z szumem medialnym sprawiło wiele problemów producentom sprzedającym swoje produkty zarówno na szczeblu lokalnym, w krajach ościennych i tych poza UE. Największe problemy marketingowe wystąpiły z Rosją. Z Komisją Europejską będą prowadzone negocjacje w sprawie wsparcia finansowego dla poszkodowanych producentów i jego poziomu. Delegacje krajów V-4 zgodziły się, że konieczna jest poprawa systemu ostrzegania i przede wszystkim identyfikacji chorób przenoszonych drogą pokarmową, w związku z doświadczeniami z EHEC w Niemczech, czy wykrytymi niedawno dioksynami w mięsie wieprzowym.

Przedstawiciele Czech, Węgier, Polski i Słowacji stwierdzili trwały spadek produkcji w sektorze zwierząt i nadal rosnącą zależność od importu zwierząt hodowlanych oraz żywca. Nie udało się zatrzymać importu, niezależnie od realizowanych lub planowanych programach pomocy państwa i lokalna produkcja traci systematycznie w ten sposób udział w produkcji. Dużym problemem wydaje się być również ekonomika produkcji surowców zwierzęcych, która znajduje się poniżej poziomu rentowności (mięso wieprzowe), lub na jego poziomie (wołowina i mięso drobiowe, jaja, mleko).

Źródło: krir.pl Krajowa Rada Izb Rolniczych (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.