środa, 24 sierpień 2011 13:48

W Bukareszcie o nowych ramach środowiska w Europie

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Wizyta w Rumunii rozpoczyna jesienne przygotowania do uzgodnień środowiskowych w trakcie polskiej prezydencji. Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska spotkała się z László Borbély, ministrem środowiska i lasów Rumunii.


Rozmowy dotyczyły m.in. prac polskiej Prezydencji, służących wypracowaniu wspólnego stanowiska państw członkowskich UE w odniesieniu do kluczowych tematów z obszaru środowiska. – Polska prezydencja w środowisku dąży do mówienia jednym głosem – podkreśla minister Maćkowiak-Pandera.

Wiceminister Joanna Maćkowiak – Pandera komentując spotkanie podkreślała: „Spotkanie z ministrem Borbély było dla nas bardzo ważne, bo jako krajowi sprawującemu prezydencję zależy nam na jak najlepszym rozpoznaniu stanowisk wszystkich krajów. Tylko w ten sposób będziemy w stanie przygotować wspólne stanowisko w najważniejszych obecnie środowiskowych sprawach dla Unii. Kolejnym ważnym wydarzeniem na drodze budowania porozumienia będzie Rada ds. Środowiska w Luksemburgu 10 października, kiedy m.in. wspólnie będziemy określać stanowisko UE na Konferencję Klimatyczną w Durbanie. Chcemy doprowadzić do przygotowania takiego mandatu negocjacyjnego, który będzie odzwierciedlał poglądy i możliwości wszystkich krajów UE."

Celem tej, jak i następnych wizyt zagranicznych będzie przedstawienie planów prezydencji polskiej oraz omówienie z najważniejszymi partnerami unijnymi stanowisk dotyczących tematów, które będą przedmiotem prac Rady Ministrów Środowiska UE w II połowie br. Wśród nich znajdują się zagadnienia dotyczące: globalnego porozumienia w Durbanie, przygotowań do Światowego Szczytu Rio+20, ocena 6. Programu Działań na Rzecz Środowiska (EAP), efektywnego wykorzystania zasobów, europejskiej strategii ochrony bioróżnorodności.

We wrześniu planowane są dalsze spotkania na poziomie ekspertów.

Źródło: mos.gov.pl Ministerstwo Środowiska (sierpień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.