piątek, 18 listopad 2011 13:02

Rosja bliżej wstąpienia do WTO

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W ubiegłym tygodniu media obiegła informacja o wycofaniu przez Gruzję sprzeciwu przeciwko wstąpieniu Rosji do światowej Organizacji Handlu (WTO). Fakt ten oznacza, że już za kilka miesięcy Federacja Rosyjska może stać się pełnoprawnym członkiem WTO.


Członkowstwo będzie oznaczało bardziej ucywilizowane i przewidywalne warunki handlu. Rosja będzie musiała ograniczyć skalę ochrony rynku wewnętrznego oraz będzie miała mniejsze możliwości jednostronnych zmian polityki handlowej. Ewentualne międzynarodowe spory handlowe będzie można w przyszłości rozwiązywać na forum WTO.

W ramach porozumień Moskwa musi zwiększyć dostęp do swojego rynku. W przypadku rynku mięsa ustalono nowe, większe kontyngenty na import z obniżoną stawką celną.

Obniżono również stawki na import poza kontyngentami. Jak podaje Agra Europe, Rosja ustanowi kontyngent na import 530 tys. t mrożonej oraz 40 tys. t chłodzonej wołowiny. Z tych wielkości odpowiednio 60 i 29 tys. t będzie przeznaczone na import z krajów UE-27.

Stawka celna na import w ramach kontyngentów ma wynosić 15%. Agra Europe donosi również, że zostanie utworzony kontyngent bezcłowy na import 400 tys. t świeżej, chłodzonej i mrożonej wieprzowiny. Kontyngent na import mięsa kurcząt po obniżonej stawce 25% będzie miał wielkość 350 tys. ton. Kontyngentem ma zostać objęty również import 14 tys. t mięsa indyczego.

Zdaniem specjalistów z Banku BGŻ wstąpienie Rosji do WTO może oznaczać nowe szanse dla eksporterów mięsa z Polski. Handel z naszym wschodnim partnerem może być bardziej przewidywalny, a szerszy dostęp do rynku otwiera możliwość zwiększenia wolumenu handlu.

Z drugiej strony realizowany konsekwentnie przez Kreml program zapewnienia samowystarczalności w produkcji mięsa drobiowego i wieprzowiny powoduje, że w długim terminie wielkość eksportu może ponownie maleć. Jednak nawet przy osiągnięciu 100-procentowej i wyższej samowystarczalności, prawdopodobnie nadal będzie odbywał się import mięsa z UE, szczególnie tańszych elementów i podrobów.

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 216 – 14 listopada 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.