czwartek, 05 styczeń 2012 08:54

Niemcy wyprodukują więcej zboża

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Ze wstępnych informacji wynika, że zbiory zbóż w Niemczech, czyli u drugiego największego producenta zbóż we Wspólnocie, mogą w 2012 r. wzrosnąć w związku z szacowanym zwiększeniem powierzchni upraw.


Niemniej jednak ostateczna wielkość produkcji pozostaje uzależniona od wysokości plonów, na które decydujący wpływ będzie miał przebieg warunków pogodowych w kolejnych miesiącach.

W ubiegłym tygodniu niemiecki urząd statystyczny podał, że zasiewy zbóż ozimych pod zbiory w 2012 r. wzrosły w skali roku o 3,2% do 5,5 mln ha, z czego powierzchnia uprawy pszenicy ozimej szacowana jest na 3,2 mln ha (+ 2% r/r). Ponadto z opublikowanych informacji wynika, iż w Niemczech o 5,6% zwiększył się areał zasiewów jęczmienia ozimego do ponad 1,2 mln ha, a żyta aż o 8,5% do 664 tys. hektarów. Badania powierzchni zasiewów tradycyjnie prowadzone są w Niemczech w listopadzie i stanowią pierwszą oficjalną informację na temat oczekiwanej wielkości produkcji w kolejnym roku. Przedstawione dane są zbliżone do szacunków francuskiej firmy Tallage opublikowanych w raporcie Strategie Grains w grudniu 2011 roku.

Warto dodać, że we wspomnianym raporcie prognozuje się całkowite zbiory zbóż w Niemczech w 2012 r. na poziomie 45,5 mln t, w porównaniu z 41,9 mln t w 2011 roku, co oznacza wzrost o blisko 9% w skali roku. Przewidywane przez francuskich ekspertów zwiększenie produkcji jest wynikiem nie tylko oczekiwanego wzrostu powierzchni zasiewów, lecz także plonów. Biorąc pod uwagę przebieg warunków pogodowych jesienią i na początku zimy w 2011 r. oraz zakładając, iż na wiosnę oraz w okresie żniw warunki pogodowe będą zbliżone do normalnych, analitycy Tallage prognozują, że plony pszenicy miękkiej w Niemczech wzrosną w 2012 r. do 7,7 t/ha, w porównaniu z 7,1 t/ha w roku poprzednim.

Oczekuje się również wzrostu wydajności produkcji żyta i jęczmienia ozimego, odpowiednio do 3,2 t/ha i 6,5 t/ha. Plony kukurydzy spodziewane są na poziomie zbliżonym do notowanego w 2011 roku, czyli ok. 9,8 t/ha.

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 222 – 2 stycznia 2012 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.