wtorek, 08 luty 2011 09:23

Po szczycie Trójkąta Weimarskiego, szczyt Trójkąta z Rosją?

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Jeszcze w tym roku może odbyć się spotkanie na szczycie przywódców Francji, Niemiec i Polski z prezydentem Rosji – podały w poniedziałek media elektroniczne po zakończeniu szczytu Trójkąta Weimarskiego w Warszawie. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zapowiedział konsultacje w tej sprawie.  

 

 

O możliwości takiego spotkania, które miałoby się odbyć w czasie polskiej prezydencji w UE, rozmawiali podczas szczytu w Warszawie prezydenci Polski i Francji: Bronisław Komorowski i: Nicolas Sarkozy oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel. Komorowski powiedział w czasie konferencji prasowej, że takie spotkanie w czasie polskiego przewodnictwa w UE (druga połowa tego roku) „byłoby ze wszech miar wskazane”. Natomiast Sarkozy zapewnił, że „jeśli takie spotkanie, w takim właśnie formacie miałoby się w przyszłości odbyć, to Francja z ogromną przyjemnością będzie w nim uczestniczyć”.

 

Minister Sikorski zwrócił uwagę, że na spotkania odbywane w ramach Trójkąta dopraszani są przedstawicieli innych państw, a nowością byłoby to to, że tym razem odbyłoby się najwyższym szczeblu. Zastrzegł jednak, że „na razie to jest tylko przyjęcie do akceptującej wiadomości dobrego pomysłu”. Według Sikorskiego, poniedziałkowa rozmowa przywódców Trójkąta dotyczyła zarówno zarządzenia gospodarczego UE, jak i relacji Europy ze światem zewnętrznym, m.in. sytuacji na Białorusi, w Egipcie i Tunezji.

 

Spotkanie Komorowski-Merkel-Sarkozy poświęcone było także – jak relacjonował szef polskiej dyplomacji - przyszłości polityki bezpieczeństwa Europy, a także inicjatyw na rzecz wzmocnienia demokratycznych elit w krajach niedemokratycznych. - To jedna z rzeczy, co do których sądzę przekonaliśmy naszych gości, a wiadomo, że w UE bez poparcia Niemiec i Francji trudno cokolwiek osiągnąć – uważa Sikorski. W czasie poniedziałkowego spotkania, które trwało niewiele ponad trzy kwadranse kanclerz Merkel zapewniła, że Niemcy będą wspierać Polskę w czasie jej prezydencji w UE, prezydent Francji chwalił odwagę Polski za wysiłek na rzecz zacieśnienia kontaktów z Rosją, a prezydent Komorowski zwrócił uwagę, że wspólnym wysiłkiem udało się wzmocnić współpracę Paryża, Berlina i Warszawy.

 

- Bardzo chętnie przybyliśmy tutaj, aby omówić te sprawy, które łączą nasze państwa, to jest pogłębienie współpracy w łonie Unii Europejskiej, pogłębienie kontaktu z naszymi sąsiadami – czytamy wypowiedź Merkel na stronie internetowej prezydenta. Kanclerz zwróciła przy tym uwagę na jeden z polskich priorytetów - rozwój Partnerstwa Wschodniego. Zapowiedziała także, że ucieszy ją, gdy Polska znajdzie się we niemiecko-francuskim projekcie "pakt na rzecz konkurencyjności". Zamiar zacieśnienia współpracy w strefie euro pod taką nazwą przywódcy Niemiec i Francji ogłosili w piątek. - Pakt na rzecz konkurencyjności jest otwarty na inne kraje. Ucieszymy się, jeżeli Polska będzie w nim uczestniczyła - zapewniła Merkel. Zastrzegła jednak, że „w pojedynczych przypadkach” kraje strefy euro będą spotykać się same, „żeby omówić problemy związane z tą walutą, które grupa euro może tylko sama omówić”.

 

- Bardzo ważne jest to, że mamy zbieżne punkty widzenia wraz z Polską – powiedział natomiast Sarkozy. - W dzisiejszym niestabilnym świecie, pełnym zagrożeń, Europa musi pamiętać o tym, by wzmocnić swoją polityką obronną. Bardzo cieszymy się, że Polska jako jeden ze swoich priorytetów wyznaczyła właśnie wzmocnienie wspólnej europejskiej polityki obronności - zauważył francuski prezydent. W jego ocenie, podejście prezydenta Komorowskiego do Rosji jest bardzo inteligentne i odważne. - Wszystkie te działania, które pozwolą zrozumieć, że zimna wojna się skończyła, będą odbierane pozytywnie – przewiduje Sarkozy.

 

Podkreślił ponadto, że również i Francja chciałaby, aby Polska przystąpiła do strefy euro jak najszybciej. Także on zapewnił, że również jego kraj chciałby, by Polska przyłączyła do paktu na rzecz konkurencyjności. Niemiecka kanclerz przyznała, że w czasie poniedziałkowego spotkania zabrakło czasu na dyskusję o przyszłym budżecie UE. - Podkreślamy bardzo wyraźnie nasze zobowiązania wobec Europy - zapewniła jednak.

 

Przywódcy rozmawiali też m.in. o szkoleniu dyplomatów, współpracy instytutów naukowych oraz telewizji. - Jest zgoda na pogłębienie współpracy w obszarze polityki społecznej, wspieranie wymiany młodzieży - zaznaczył prezydent Komorowski. Dodał, że rozmowa dotyczyła także współpracy telewizji Arte z TVP. - Będziemy dążyli do odbudowania tej współpracy, ważnej dla kształtowania wizerunku naszych krajów - zapowiedział Komorowski.

Poinformował także, że podczas spotkania omawiane były sprawy związane z walką z kryzysem w UE, a także priorytety naszego przewodnictwa w UE ze szczególnym uwzględnieniem polityki bezpieczeństwa i obrony.

 

Źródło: euractiv.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.