środa, 23 luty 2011 12:00

Rekordowe kredyty na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w 2010 roku

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

W 2010 roku Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zwiększył wysokość kredytów na projekty w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym do 19 mld euro (z 16 mld euro w ubiegłym roku), co stanowi aż 30 proc. jego kredytów w Unii Europejskiej. Stanowi to nowy krok we wspieraniu zrównoważonego rozwoju i zmniejszaniu poziomu emisji dwutlenku węgla w Europie.

W 2010 roku wysokość wszystkich kredytów przyznanych przez EBI na około 460 dużych projektów wyniosła 72 mld euro (z czego 63 mld euro w UE i 9 mld euro poza UE). Jest to stopniowy powrót do poziomu finansowania z czasu przed kryzysem w miarę dostosowywania się do aktualnej sytuacji gospodarczej.

EBI nadal udzielał znaczącego wsparcia na rzecz odbudowy gospodarczej w Europie – w ciągu ostatnich trzech lat wyasygnował na ten cel dodatkowe 61 mld euro, czyli o 11 mld euro więcej, niż początkowo zakładano. Głównymi beneficjentami tego wyjątkowego wsparcia były małe i średnie przedsiębiorstwa (MSP), które mają szczególnie utrudniony dostęp do finansowania w trudnej sytuacji gospodarczej oraz słabiej rozwinięte regiony w Europie. W ciągu tych trzech lat z kredytów EBI skorzystało około 160 tys. MSP; wsparcie, w drodze finansowania około 430 projektów, otrzymały również słabiej rozwinięte regiony w Europie. - Spełniliśmy założenia wspierania odbudowy gospodarczej w Europie poprzez finansowanie projektów przyczyniających się do pobudzania wzrostu, innowacji i tworzenia miejsc pracy; jesteśmy bardzo dumni z rekordowej wysokości kredytów na rzecz projektów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Motywem wszystkich naszych działań jest budowanie lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości - powiedział, prezes EBI Philippe Maystadt.

 

Kredyty na rzecz projektów przeciwdziałania zmianom klimatycznym są przeznaczone głównie na projekty w zakresie energii (energii odnawialnej i efektywności energetycznej) i zrównoważonego transportu.

Bankowi udało się zwiększyć w portfelu udział kredytów na rzecz energii odnawialnej i efektywności energetycznej. W 2010 roku na projekty w zakresie energii odnawialnej przeznaczono kredyty w wysokości ponad 6 mld euro, a na projekty w dziedzinie efektywności energetycznej – przeszło 2 mld euro. Ważnym bodźcem do inwestycji w tych dziedzinach okazały się krajowe plany działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych; wsparcia udzielono wszystkim trzem rodzajom wschodzących technologii (wiatrowej, słonecznej i biomasy). Jeżeli chodzi o sektor transportu, EBI odgrywa wiodącą rolę we wspieraniu rozwoju pojazdów elektrycznych.

 

W 2010 roku bank wyasygnował 2 mld euro na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym w krajach poza UE. W ciągu następnych trzech lat znacząco zwiększy się wsparcie dla projektów zrównoważonej energii w tych krajach, między innymi dzięki zwiększeniu, o 1, 5 mld euro, wkładu na rzecz Instrumentu Zrównoważonej Energii, którego łączny budżet wyniesie 4, 5 mld euro. To, oraz proponowany pakiet w wysokości 2 mld euro na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym (aktualnie rozpatrywany przez Parlament europejski i Radę), umożliwi bankowi pomaganie UE w realizacji założeń przeciwdziałania zmianom klimatycznym poza Europą.

W przyszłości EBI będzie pomagać w realizacji strategii Europa 2020, założeń unijnego planu działań w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym i celów polityki zagranicznej UE. Bank będzie nadal udzielać kredytów długoterminowych i zapewniać techniczną wiedzę fachową oraz pracować, wraz z Komisją europejską, nad rozwojem nowych instrumentów mających na celu zwiększenie zdolności do podejmowania ryzyka przez sektory priorytetowe w rodzaju infrastruktury i MSP.

 

W 2010 roku bank odnotował rekordowy zysk netto 2, 1 mld euro.

 

Źródło: Europa.eu

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.