wtorek, 08 luty 2011 14:33

To przedsiębiorstwo produkujące technikę rolniczą ponownie stawia na wzrost

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Opanowali trudne otoczenie rynkowe, odnotowali obrót na poziomie 2,475 mld. euro, wzmocnili kapitały własne, osiągnęli płynność na rekordowym poziomie i do tego nadal przeprowadzają badania na wysokim poziomie. O jakiej firmie mowa? Oczywiście o CLAAS.

Zmniejszenie obrotów o 15 proc. - wzmocnione pozycje na rynkach

Ważne dla CLAAS rynki techniki rolniczej dopiero w końcówce 2010 roku zaczęły wykazywać pozytywne tendencje. CLAAS wykorzystał rok gospodarczy 2010 do tego, aby przygotować się na opłacalnego wzrostu z licznymi, nowymi produktami oraz poprawionymi strukturami i procesami. Rok obrachunkowy 2010 (bilans z 30 września) w firmie CLAAS odznaczył się spadkiem obrotów w następstwie globalnego kryzysu gospodarczego i finansowego. Przychody ze sprzedaży grupy CLAAS wyniosły 2,475 miliarda euro i zmniejszyły się tym samym o 14,7 proc. W wielu krajach CLAAS jednak nie tylko utrzymał, ale także rozbudował udziały w rynku. W tym trudnym otoczeniu rynkowym możliwe było uzyskanie wyniku przed opodatkowaniem, wynoszącego 77 mln euro i tym samym osiągnięcie rentowności sprzedaży na poziomie 3,1 proc. Jest to o 31,3 proc. mniej w stosunku do roku poprzedniego. Równocześnie poprawiona została jakość wyniku (rentowność zysku brutto). Przedsiębiorstwo wyraźnie zredukowało swój kapitał pracujący (Working Capital) i uzyskało Free Cashflow w wysokości 215,8 mln euro. CLAAS pokazał tym samym swoją siłę w dwóch trudnych latach.

 

Regionalne różnice rozwojowe odbiły się na międzynarodowej technice rolniczej

Rynki techniki rolniczej w Europie Zachodniej zmniejszyły się, mimo tego, że dochody rolników i firm usługowych można określić jako stabilne. Równocześnie obserwowano zmiany w strukturze upraw. Znacznie wzrosło wykorzystanie powierzchni przeznaczonej do produkcji biomasy. Zainteresowanie techniką tendencyjnie przełożyło się na maszyny do zbioru biomasy i produkcji biogazu. Zaobserwowano wzrost ilości zapytań dotyczących techniki siekania, dużych ciągników do ugniatania kiszonki oraz ładowaczy teleskopowych. W roku 2009 znaczny spadek obrotów zanotowano w Europie Wschodniej a w szczególności Rosji, gdzie ustabilizowały się one obecnie, ponownie na niskim poziomie. Niezadowalająca sytuacja dochodowa gospodarstw rolnych, zachowawcza pozycja banków przy udzielaniu kredytów oraz częściowo katastrofalne warunki pogodowe niewiele poprawiały sytuację na rynkach. Efektem stało się wyraźne zmniejszenie zainteresowania techniką rolniczą.

 

W Ameryce Północnej zaobserwowano lekko pozytywny rozwój. Zbiory były wszędzie dobre i utrzymały dochody rolników oraz firm usługowych na wysokim poziomie.

Rynki południowoamerykańskie zanotowały bardzo wyraźny wzrost. Z jednej strony powodem były sprzyjające warunki pogodowe, dobre zbiory i zauważalnie wyższe ceny uzyskiwane przez farmerów. Z drugiej strony pozytywnie zadziałały atrakcyjne programy rządowe promujące rolnictwo.

Rynki azjatyckie utrzymały kurs wzrostu. W niektórych regionach Indii, silne opady monsunowe miały bardzo dobry wpływ na gospodarkę rolną. Poza tym znaczna pomoc rządowa udzielona rolnictwu przełożyła się na jego pozytywny rozwój.

 

Technika produkcyjna i przemysłowa

Zarówno zakłady techniki produkcyjnej CLAAS jak i techniki przemysłowej CLAAS nie uniknęły trudności związanych z tendencjami na rynkach. Dla techniki produkcji oznaczało to spadek obrotów o 17,6 mln euro (13,3 proc.) do poziomu 114,8 mln euro. Powodem był z jednej strony spadek zamówień z przemysłu samochodowego, a z drugiej strony przejściowe przesunięcie projektów w sektorze lotniczym. Wynik został jednak mimo to poprawiony.

 

Technika przemysłowa jest dostawcą systemów napędowych, hydrauliki oraz elektroniki w obrębie grupy CLAAS. W wyniku spadków na rynku techniki rolniczej, przedsiębiorstwo także zanotowało regres obrotów z innymi firmami koncernu CLAAS. Główni, zewnętrzni klienci techniki przemysłowej pracują w branży budowy maszyn rolniczych, budowlanych i komunalnych. Osiągając przychody ze sprzedaży w wysokości 25,6 mln euro, CLAAS Industrietechnik GmbH zmniejszyła swój obrót o 6,0 mln euro w porównaniu z rokiem poprzednim, co było odbiciem wstrzymania inwestycji przemysłowych i zmniejszenia się rynków zaopatrywanych przez spółkę.

 

Nakłady na badania i rozwój ponownie na wysokim poziomie

Przeznaczając na badania i rozwój 125,2 mln euro CLAAS utrzymał wysoki poziom z roku poprzedniego. Wyróżnikiem wysokiego poziomu rozwoju i znakiem nowoczesnej oferty produktów przedsiębiorstwa była prezentacja trzeciej generacji kombajnów LEXION oraz wiele nowości w palecie produktów.

 

Uzyskano solidny wynik – wzmocnienie kapitału własnego i bazy finansowej

Przy wyniku wynoszącym 77,2 mln euro przed opodatkowaniem i wzroście udziału kapitałów własnych do 35,7 proc. CLAAS udowodnił, że przedsiębiorstwo potrafi utrzymać kurs nawet w trudnych warunkach rynkowych. Wprowadzony z powodzeniem program „Fitness 2010“ przyniósł spodziewane oszczędności i optymalizację procesów w pełnym zakresie. Free Cashflow w wysokości 215,8 mln euro wzmocnił operacyjną bazę finansową grupy CLAAS. Płynność po raz pierwszy wzrosła do ponad 900 mln euro.

 

Źródło: claas.com

 

1 komentarz

  • Link do komentarza marcin3 niedziela, 20 luty 2011 11:27 napisane przez marcin3

    ciekawe co to za kretyn nie potrafi pisać i wklepuje te durne komentarze

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.