poniedziałek, 12 wrzesień 2011 07:31

Polagra 2011 otwarta z wielką pompą

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Prezydent RP Bronisław Komorowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, prezes Zarządu MTP Andrzej Byrt, a także goszczący wczoraj w Poznaniu komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Unii Europejskiej Dacian Ciolos otworzyli największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi branży rolno-spożywczej.


Tegoroczna 26. już edycja Polagry zajmie niemal cały teren wystawienniczy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Składa się na nią sześć wydarzeń: targi POLAGRA-FOOD obejmujące wyroby spożywcze, GASTRO TRENDY dotyczące gastronomii, POLAGRA-TECH maszyn i technologii spożywczych, PAKFOOD opakowań dla przemysłu spożywczego, SMAKI REGIONÓW promujące produkty regionalne oraz XXV Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Targi honorowym patronatem objął minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki. Na zaproszenie ministra Sawickiego do Poznania przyjechali również przedstawiciele europejskich resortów rolnictwa.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości otwarcia podkreślił, że w obszarze polskiego rolnictwa dzieje się dobrze, a na targach Polagra realizowana jest jedna, główna myśl - pokazać i wypromować naszą dobrą żywność i ułatwić kontakty szeroko pojętej branży rolno-spożywczej.

- Rolnictwo to ważny sektor polskiej gospodarki. Musimy podkreślać jego znaczenie dla rozwoju Polski i szans, jakie rolnictwo daje innym branżom. W tym obszarze dzieje się dobrze, mamy dodatni bilans handlowy artykułami rolno - spożywczymi – podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent nawiązując do rocznicy zamachu na World Trade Center z 11 września 2001r. powiedział, że to co się wtedy stało, było zagrożeniem dla naszej wolności, w tym także wolności gospodarczej.

- Polagra w jakiejś mierze jest dowodem zwycięstwa nad tymi siłami, które wtedy chciały naszą wolność ograniczać – powiedział prezydent Komorowski.

Minister Marek Sawicki w swoim wystąpieniu podkreślał, że zależy nam na tym, by ciągle przekonywać konsumentów, że produkcja zdrowej i smacznej żywności jest w Polsce wypełniana na 100 procent.

- Tej prezentacji i promocji, jak również przedstawieniu warunków wytwarzania i dystrybucji żywności służą obecne targi – powiedział minister podczas uroczystości otwarcia i dodał, że tegoroczne targi Polagra odbywają się roku jubileuszowym, w którym Międzynarodowe Targi Poznańskie obchodzą swoje 90. lecie. Minister nawiązał do debaty na temat Wspólnej Polityki Rolnej.

- Przed nami wyzwania przyszłości, takie jak bezpieczeństwo żywnościowe - ilościowe i jakościowe oraz nowa wspólna europejska polityka rolna. Po siedmiu latach obecności w UE nasze rolnictwo dobrze wykorzystuje europejskie środki i pokazało, że potrafi się zmienić. Będziemy je dalej rozwijali, szanując tradycyjnie środowisko - powiedział minister.

Unijny komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacjan Ciolos powiedział, że jest pełen podziwu dla zmian jakie obserwuje w polskim rolnictwie. Chwalił dobre wykorzystanie szans, jakie daje Wspólna Polityka Rolna. Zaznaczył też, że niedługo zaprezentowane będą nowe założenia tej polityki, które dadzą kolejne szanse na rozwój. - Polskie rolnictwo, polska aktywność w negocjacjach są inspirujące i potrzebne Unii Europejskiej – podkreślił komisarz.

Minister Sawicki wziął także udział w polsko-rosyjskim forum MSP branży rolno-spożywczej, które odbywa się w ramach targów POLAGRA-FOOD pod patronatem prezydentów Polski i Rosji. Forum zostało zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości branży rolno-spożywczej. Wczoraj rozpoczęło się ono konferencją pt. „Warunki rozwoju MSP w sektorze przetwórstwa żywności – doświadczenia polskie i rosyjskie". Polscy i rosyjscy eksperci przedstawiali kierunki i możliwości rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w sektorze rolno-spożywczym w Polsce i Rosji. Wiele miejsca poświęcono problematyce jakości żywności. Omówiono także praktyczne aspekty prowadzenia wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi.

- Wierzę, że dzisiejsze spotkanie, które odbywa się z inicjatywy dwóch prezydentów Federacji Rosyjskiej i Polski będzie okazją do przedstawienia wzajemnych oczekiwań przedsiębiorców tak, by można było problemy rozwiązywać, a nie je mnożyć. Poznań to szczególne miejsce - gospodarny region, który stwarza warunki do dobrego dyskutowania o gospodarce i wymianie handlowej. Jestem przekonany, że po tej konferencji zostaną nawiązane korzystne kontrakty – powiedział minister Sawicki.

Drugi dzień forum poświęcony będzie indywidualnym spotkaniom biznesowy z rosyjskimi przedstawicielami branży rolno-spożywczej.

W godzinach porannych minister Marek Sawicki odbył rozmowy bilateralne z delegacją rosyjską, której przewodniczy zastępca ministra Federacji Rosyjskiej Aleksander Leonidowicz Czernogorow. Rosyjscy goście zostaną w Polsce do 13 września i odwiedzą m.in. Wielkopolską Giełdę Rolno – Ogrodniczą, gospodarstwo o profilu rolniczo - sadowniczym oraz zakład przetwórstwa rolno – spożywczego.

Minister Sawicki spotkał się także z rolnikami, podczas obchodów jubileuszu 15. lecia Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce i Wielkopolskiego Święta Wsi.

- To jubileusz nas wszystkich, bo jesteśmy rolnikami. Piętnaście lat to już znaczący okres działalności. W 2012 roku jubileusz 150. lecia będzie obchodził Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Następny rok został już ogłoszony przez ONZ rokiem spółdzielczości. W Polsce zorganizowanie rolników jest niskie. Grup producenckich jest już ponad 900, ale to zbyt mało jeśli chcemy podołać konkurencji na światowych rynkach. Potrzeba nam większej integracji i współpracy w zakresie przetwarzania produktów i sprzedaży. 150 lat temu to właśnie Wielkopolska była matecznikiem polskiej spółdzielczości. Chciałbym, aby również dziś ponownie podjęła wysiłek w zakresie inicjowania takich działań. Jest to nam rolnikom bardzo potrzebne – zaapelował minister Sawicki.

W godzinach południowych minister Sawicki otworzył Targi SMAKI REGIONÓW organizowane wspólnie ze Związkiem Województw RP.

- Smak i zapach naszych, polskich produktów nie ma sobie równych na całym świecie. Chociaż pogoda nie zawsze nam sprzyja, my siejemy i zbieramy, i robimy to z poszanowaniem środowiska – klimatu i gleby. Chcę, aby cała Europa pokochała to co mamy najcenniejsze - dobrą, zdrową żywność wysokiej jakości. Będę zabiegał o to, aby przyszła WPR przeznaczyła więcej środków na wsparcie w zakresie przetwarzania produktów bezpośrednio w gospodarstwie oraz wspieranie ich sprzedaży na lokalnych rynkach. Nie ma potrzeby, aby produkty rolne krążyły po całym świecie a następnie w formie przetworzonej wracały do Polski. Można je tu wytworzyć, przerobić i sprzedać bezpośrednio polskiemu konsumentowi – powiedział Minister Sawicki.

W ramach ekspozycji SMAKI REGIONÓW prezentowana jest certyfikowana żywność ekologiczna, są tu także produkty regionalne oraz tradycyjne przygotowywane według starych, rodzinnych przepisów i procedur. Można tu znaleźć prawdziwe rarytasy: oscypki i redykołki, szlacheckie szynki i kiełbasy, świąteczne ciasta, konfitury i powidła oraz inne specjały charakterystyczne dla poszczególnych części Polski.

W targach Polagra bierze udział ponad 1200. wystawców z 25 państw. Swoją ofertę przedstawią tu oprócz Polski firmy z Austrii, Włoch, Słowenii, Czech, Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Kanady, Bułgarii, Słowacji, Danii, Szwecji, Grecji, Litwy, Łotwy, Białorusi, Chin, Sri Lanki i Meksyku. Prezentowanych jest tu ponad 100 nowych produktów. Są to zarówno produkty spożywcze, jak i nowoczesne technologie dla branży mięsnej, chłodniczej, klimatyzacyjnej, grzewczej, ogólnospożywczej oraz opakowań dla przemysłu spożywczego.

Obywająca się w tym roku wspólnie z targami Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych to stały punkt w kalendarzu najbardziej liczących się wydarzeń branży hodowlanej w Polsce.

- W tym roku zorganizowana została po raz 25. i obchodzi swoje jubileuszowe święto. To święto wszystkich hodowców. Dzięki ich wytrwałej pracy mamy dziś znakomite, liczące się w Europie wyniki – stwierdził minister Sawicki.

Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych zgromadziła blisko 2000 okazów zwierząt niemal wszystkich ras gospodarskich i hodowlanych. Można tu podziwiać najlepsze okazy: koni, bydła ras mięsnych i mlecznych, trzody chlewnej, owiec, kóz, kaczek i kur, strusi, zwierząt futerkowych. Są tu także, pszczoły, ślimaki i ryby. Na jubileuszowej wystawie nie mogło zabraknąć zwierząt Polskich Ras Zachowawczych ras objętych programami ochrony prowadzonymi przez Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy.

Szerokiej i różnorodnej ekspozycji towarzyszy wiele międzynarodowych i branżowych wydarzeń; wystaw, konkursów, prelekcji, kongresów i warsztatów.

Źródło: minrol.gov.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (wrzesień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.