czwartek, 08 grudzień 2011 09:46

Głos polskiego samorządu podczas obrad Copa-Cogeca

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W dniach 1-2 grudnia br. w siedzibie komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium. W obradach udział wzięli Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej Julian Sierpiński oraz Dyrektor Biura Zarządu KRIR Katarzyna Szczepaniak.


Głównym tematem omawianym podczas dwudniowego posiedzenia Prezydium był projekt dokumentu Copa-Cogeca pod tytułem „Wstępna reakcja europejskich rolników i spółdzielni rolniczych na propozycje legislacyjne Komisji Europejskiej".

Praktycznie całe dwudniowe posiedzenie było poświęcone dyskusji na temat dokumentu w sprawie reakcji komitetów Copa-Cogeca na propozycje legislacyjne przedstawione przez Komisję Europejską. Głównym celem tego posiedzenia Prezydium było przyjęcie dokumentu przez Przewodniczących organizacji członkowskich Komitetów Copa-Cogeca.

Przewodniczący komitetu Copa Gerd Sonnleitner rozpoczął dyskusję mówiąc, iż obecnie mamy bardzo duże poparcie społeczeństwa, społeczeństwo wspiera nasze pojęcie Wspólnej Polityki Rolnej. Dlatego tak ważne jest, abyśmy doszli jak najszybciej do kompromisu, ponieważ, jeżeli tak się nie stanie, obecne wsparcie może zostać utracone.

Jeśli chodzi o ogólną treść dokumentu, większość krajów z tzw. „starej Unii" poparło dokument i było gotowych do przejęcia tego dokumentu w stanie obecnym. Natomiast kraje z tzw. „nowej Unii"- były zdecydowanie przeciwne dokumentowi, szczególnie, jeśli chodzi o stanowisko komitetów Copa-Cogeca w sprawie redystrybucji dopłat bezpośrednich. Odnośnie redystrybucji dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskim, komitety Copa-Cogeca uważają bowiem, że Komisja zmierza we właściwym kierunku wprowadzając nowy podział płatności bezpośrednich, należy jednak przestrzegać zasad równego i sprawiedliwego traktowania wszystkich rolników, biorąc pod uwagę fakt, że pracują oni w różnych warunkach. Na taką treść dokumentu żadne z nowych państw członkowskich nie mogło się zgodzić, zwłaszcza, że Komisja Europejska nie mówi o wyrównaniu dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników, niezależnie z jakiego kraju oni pochodzą; nie możemy zatem mówić tutaj o „zmierzaniu w dobrym kierunku".

Wypowiadając się na ten temat, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz powiedział, iż nie możemy zapominać, że dla nas najważniejszym elementem jest budżet. W jaki sposób mamy zatem stworzyć nową, sprawiedliwą i uproszczoną Wspólną Politykę Rolną, jeśli będzie ona nadal oparta na starym budżecie oraz na starych elementach, takich jak okresy przejściowe oraz dopłaty historyczne. Prezes KRIR dodał również, iż my nikomu nie chcemy zabierać, domagamy się jedynie równego traktowania. Wzywamy do opracowania nowych zasad naliczania płatności bezpośrednich, ponieważ obowiązujące zasady nie odzwierciedlają obecnej światowej sytuacji; chcemy zmian, ale według właściwych kryteriów.

Polską delegację poparła również Litwa, Łotwa, Estonia, Republika Czech, Słowacja oraz Węgry, które również nie zgodziły się na przyjęcie dokumentu w takim stanie (punkt dokumentu odnoszący się do redystrybucji dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi.

W związku z tym, że nowe państwa członkowskie nie zgodziły się na punkt dokumentu dotyczący redystrybucji dopłat bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi oraz na przyjęcie kolejnych okresów przejściowych przed tym, jak nastąpi wyrównanie dopłat bezpośrednich dla wszystkich rolników UE, dokument w stanie obecnym został odrzucony i poddany do dalszego opracowania przez Sekretariat komitetów Copa-Cogeca.

 


Źródło: krir.pl Krajowa Rada Izb Rolniczych (grudzień 2011), Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli, Katarzyna Kuznowicz 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.