wtorek, 24 styczeń 2012 14:11

Rolnicy rozmawiają z Wiceministrem

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Blisko sto osób przyszło na spotkanie z dr Andrzejem Butrą - Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorem konferencji, która odbyła się 20 stycznia w reprezentacyjnych salach Pałacu Biskupów Wrocławskich był Opolski OR ARiMR w Opolu.


Wśród gości znaleźli się m.in. członek zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka oraz starosta nyski Andrzej Fujarczuk. Agencję reprezentował zastępca dyrektora OOR Mirosław Borkowski. Wiceminister Butra wygłosił wykład n.t. bieżącej polityki rolnej i przyszłości polskiego rolnictwa, a także kierunków światowego rolnictwa. Po wystąpieniu reprezentanta rządu rozgorzała dyskusja wokół ubezpieczeń rolników. Andrzej Butra szczegółowo wyjaśnił kwestię ubezpieczeń. Wiele pytań dotyczyło również spraw melioracyjnych, a głównie kompetencji poszczególnych urzędów odpowiedzialnych za sprawy melioracji. W swojej odpowiedzi Minister Andrzej Butra poinformował o tworzeniu tzw. całościowej strategi, która regulować będzie kwestie melioracyjne na terenie całego kraju.

W dalszej części głos do dyskusji włączył się marszałek Andrzej Konopka przedstawiając kompetencje Urzędu Marszałkowskiego w tej kwestii. Na spotkanie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, delegaci powiatowi Izby Rolniczej w Opolu, Prezesi Gminnych Spółek Wodnych, wielu przedsiębiorców oraz beneficjenci Opolskiego Oddziału ARiMR.

Jednym z ciekawszych ustaleń spotkania było deklaracja Starosty Nyskiego oraz Dyrekcji OOR ARiMR w Opolu o ścisłej współpracy w działaniach edukacyjno szkoleniowych wśród bezrobotnych powiatu nyskiego. Projekt będzie adresowany do mieszkańców obszarów wiejskich. Jego celem będzie promocja i przygotowujących potencjalnych beneficjentów do świadomego korzystania m.in. z pomocy przekazywanej przez ARiMR . W założeniach tej współpracy jest maksymalnie podniesienie wiedzy na temat przeprowadzonych już naborów m.in. na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, dotarcie do potencjalnych przyszłych beneficjentów i przygotowanie ich do aktywnego i skutecznego aplikowania w przyszłości po środki na tworzenie nowych miejsc pracy na obszarach wsi i małych miasteczek. Szczegółowy plan tej współpracy zostanie opracowany w najbliższych tygodniach.

Po zakończeniu spotkania rozpoczęło się spotkanie z lokalną prasą. Swoje stoisko, gdzie można było uzyskać informacje na temat działań obsługiwanych przez ARiMR rozłożył już tradycyjnie Opolski OR. Uczestnicy konferencji otrzymali materiały informacyjne przedstawiające najlepsze efekty PROW 2007-2013.

 

 


Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (styczeń 2012) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.