wtorek, 25 styczeń 2011 18:57

Wciąż chętnie pożyczamy

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W I kwartale br. nie osłabnie zainteresowanie kredytami, ale trudniej będzie uzyskać kredyt mieszkaniowy i konsumpcyjny – wynika z najnowszej ankiety NBP „Sytuacja na rynku kredytowym – I kwartał 2011”.

 

NBP przeprowadza cykliczne badania wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków, które pozwalają określić kierunek zmian polityki kredytowej oraz zmian popytu na kredyty. Najnowsza ankieta została przeprowadzona na przełomie grudnia 2010 i stycznia 2011 r. wśród 29 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 82 proc.

 

Z najnowszej ankiety wynika, że w czwartym kwartale 2010 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów, równocześnie łagodząc warunki ich przyznawania związane z kosztami obsługi. Jak wyjaśnili bankowcy, główną przyczyną łagodzenia warunków kredytowania była presja konkurencyjna. Natomiast decyzję o zaostrzeniu kryteriów wytłumaczyli koniecznością dostosowania się do Rekomendacji T. W pierwszym kwartale br. banki spodziewają się wzrostu zainteresowania kredytami, ale zapowiadają, że trudniej będzie uzyskać kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne. Zmian polityki kredytowej nie muszą się obawiać duże firmy, a małe i średnie przedsiębiorstwa mogą nawet liczyć na złagodzenie wymagań.

 

Czwarty kwartał 2010 r. był trzecim z rzędu, kiedy banki obniżały marże związane z kredytami dla przedsiębiorstw. Po raz pierwszy też od II kwartału 2005 r. bankowcy zadeklarowali obniżenie marż w przypadku kredytów obarczonych wyższym ryzykiem. Podobnie jak w poprzednim kwartale, złagodzone zostały wymagania dotyczące zabezpieczeń kredytowych.Łagodzenie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw bankowcy tłumaczyli przede wszystkim niższym ryzykiem związanym z przewidywaną sytuacją gospodarczą (65 proc. wskazań). W obecnym badaniu więcej banków niż poprzednio wskazało na presję konkurencyjną, zarówno ze strony innych banków (76 proc. odpowiedzi) , jak i nie-bankowych instytucji finansowych (38 proc. wskazań). Około 13 proc. ankietowanych uzasadniało łagodzenie polityki kredytowej wzrostem popytu na kredyt ze strony przedsiębiorstw, a około 7 proc. banków wskazało na korzystną sytuację kapitałową. Natomiast banki, które zaostrzyły politykę kredytową wobec firm tłumaczyły swoje działanie wzrostem udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym. Z ankiety wynika jednak, że znaczenie tego czynnika systematycznie maleje już od kilku kwartałów.

 

W ostatnim kwartale ub. roku niemal 90 proc. banków zaostrzyło kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Z tego ok. 12 proc. bankowców określiło te działania jako znaczne, a głównym powodem było – podobnie jak to wskazano w poprzedniej ankiecie – dostosowanie do wymogów Rekomendacji T. Przy tym, co piąty ankietowany przewiduje dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w bieżącym kwartale, choć zmiany mają być mniejsze niż dotychczas. Równocześnie w ostatnim kwartale 2010 r . banki złagodziły warunki udzielenia kredytów: 53 proc. obniżyło marże, a 11 proc. zmniejszyło pozaodsetkowe koszty kredytów. Głównym czynnikiem skłaniającym banki do łagodzenia polityki kredytowej była konkurencja na rynku.

 

W poprzednim kwartale niełatwo było też uzyskać kredyt konsumpcyjny – 70 proc. ankietowanych banków przyznało, że zaostrzyło kryteria udzielania tych kredytów: ponad jedna trzecia podwyższyła marże dla klientów obarczonych większym ryzykiem, a ok. 5 proc. zmniejszyło maksymalną kwotę oferowanego kredytu konsumpcyjnego. Część banków jednak złagodziło swoją politykę w tym zakresie, np. wydłużając maksymalny okres kredytowania. Zdaniem bankowców zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów konsumpcyjnych było jedną z przyczyn spadku zainteresowania tym produktem. Mimo to, w pierwszym kwartale br. możemy spodziewać się dalszego zaostrzenia polityki banków w zakresie udzielania kredytów konsumpcyjnych

 

Źródło: nbpnews.pl

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.