Cena goni cenę – czyli dalszy wzrost cen zbóż
Dostrzegalne i odczuwalne podwyższenie cen zbóż na przełomie listopada i grudnia najprawdopodobniej będzie miało swój ciąg dalszy. Niewykluczone są bowiem dalsze wzrosty cen.

Zaczyna brakować zbóż nie tylko na pasze, ale także na wyroby piekarskie. Cena pszenicy konsumpcyjnej i żyta konsumpcyjnego już jest wyższa o 3 proc. w stosunku do tego, co było ponad miesiąc temu. Ceny zbóż paszowych są niższe od konsumpcyjnych, ale i tak droższe niż miesiąc temu. Pszenica paszowa w skupie jest po ok. 740-750 zł za tonę, pszenżyto ok. 640-670 zł, żyto ok. 640-660 zł. Niestety jeszcze droższy jest jęczmień, jego cena oscyluje w granicach 650-700 złotych. Sporo trzeba wydać również na owies, którego cena kształtuje się na poziomie od 450 do 520 zł za tonę.

Wysokie ceny zbóż paszowych już w tej chwili bardzo szkodzą hodowcom trzody chlewnej oraz drobiu. Jak prognozują eksperci, nie zapowiada się, by w najbliższym czasie ceny spadły. Za ogólny powód takiej sytuacji podaje się złe zimowe warunki, utrudniające transport oraz osłabienie się złotówki, co sprawia, że duża część zbóż jest eksportowana z uwagi na wyższą opłacalność.

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*