Co wyciągnęli z wody kajakarze?…

Aż 7 ton śmieci, w tym opon ciężarówek, pluszowych miśków, plastikowych torebek i butelek – to wszystko wyłowili z wód m.in. Wisły, Biebrzy czy Krutyni członkowie Kajakowego Patrolu św. Franciszka w trakcie trwającej 1,5 roku akcji „Nie pływam w śmieciach”.

Jej organizatorzy i partnerzy podsumowali dzisiaj w Ministerstwie Środowiska wielomiesięczną współpracę w zakresie walki z zaśmiecaniem polskich rzek i przedstawili plan działań na kolejne miesiące. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Środowiska prof. Andrzej Kraszewski.

Mamy niezły bałagan
Aż 84% Polaków uważa nasze rzeki za zaśmiecone, a opinie te dotyczą zarówno brzegów, jak i nurtu polskich wód. (Instytut Badania Opinii “Homo Homini” na potrzeby projektu Kajakowy Patrol św. Franciszka, 2010). Nad polskimi rzekami można znaleźć butelki i opakowania, odpadki spożywcze, a nawet sprzęt AGD czy stare meble. Co zrobić by przeciwdziałać temu złemu trendowi? Odpowiedzią na ten problem był Kajakowy Patrol św. Franciszka (KPŚF) – projekt Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, promujący postawy ekologiczne w zakresie ochrony wód.

Kilkadziesiąt osób odbyły akcje pokazowe
Licząca kilkadziesiąt osób załoga KPŚF przez półtora roku odwiedziła 16 województw. W ramach programu odbywały się akcje pokazowe na temat wyławiania śmieci z kąpielisk, jezior i zalewów, warsztaty edukacyjne „O wodzie” w szkołach podstawowych oraz wodne warsztaty edukacji ekologicznej w postaci spływów kajakowych w towarzystwie przyrodnika.

Bądź wrażliwy
Podczas pokazów i eventów edukacyjnych w największych ośrodkach turystycznych i wodnych w całej Polsce uwrażliwiano wczasowiczów, turystów, kajakarzy i wędkarzy na problem zanieczyszczenia wód. Pokazywano także jak mu zapobiegać.

Nie pływam w śmieciach
Do walki ze śmieciami w polskich rzekach zachęcano m.in. poprzez ogólnopolską kampanię społeczną „Nie pływam w śmieciach”, będącą częścią projektu KPŚF. Jej bohaterem był szczupak o imieniu Lucjusz. Obudzony pewnego dnia ze snu wrzuconą do wody butelką, zaniepokojony stanem swojej rzeki postanawia ją opuścić przy pomocy balonu. Zabawny filmik z jego udziałem miał wpłynąć na ludzi i sprawić, aby zastanowili się, zanim wyrzucą butelkę po napoju do rzeki.

Naklejki na kajaki i rowery
W ramach akcji „Nie pływam w śmieciach” specjalnymi naklejkami z wizerunkiem szczupaka Lucjusza oklejono w całej Polskie około 15 tysięcy kajaków, rowerów wodnych, pontonów i łódek. Naklejki znalazły się także na sprzęcie około 100 wypożyczalni w całej Polsce. Oklejone kajaki pozwalają dotrzeć do osób, które wcześniej nie myślały o ekologii. Zwracają uwagę wypożyczających i każą zastanowić się nad problemem śmieci w rzekach.

 

Źródło: mos.gov.pl Ministerstwo Środowiska (listopad 2011) 

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*