wtorek, 24 styczeń 2012 09:57

50 lat WPR!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Copa-Cogeca wspomniała wczoraj o pięćdziesiątej rocznicy powstania Wspólnej polityki rolnej (WPR). Jest to jedyna prawdziwie wspólnotowa polityka UE, która znacząco wpływa na kształtowanie Europy, stabilizację unijnych rynków produktów rolnych, zapewnianie bezpieczeństwa żywnościowego oraz utrzymanie miejsc pracy dla 40 milionów osób, zatrudnionych głównie na obszarach wiejskich, powiedzieli przewodniczący Copa i Cogeca.


Gerd Sonnleitner, przewodniczący Copa podkreślił: „WPR stanowi podstawę istnienia obszarów wiejskich w całej UE i zapewnia dostawy niedrogiej, wysokiej jakości żywności do 500 milionów konsumentów w UE. Jednakże przychody rolników z rynku gwałtownie spadają ze względu na otwarcie naszych rynków na importy, które nie muszą spełniać wyśrubowanych norm UE oraz ponieważ rolnicy zmagają się z ogromną siłą nabywczą kilku supermarketów. Dochody rolników stanowią jedynie połowę średnich zarobków w UE. Dlatego też, oraz ze względu na zwiększające się wahania rynków, niewielką ilość zasobów, a także wzrastające zapotrzebowanie na żywność na świecie, aktualna reforma WPR musi wzmocnić ekonomiczną rolę rolników w dostarczaniu żywności oraz zapewnić istnienie dynamicznej, innowacyjnej i opłacalnej WPR w przyszłości oraz kwitnącego sektora rolno-spożywczego."

Paolo Bruni, przewodniczący Cogeca powiedział: „Chcemy lepszych cen dla rolników i spółdzielni rolnych UE. W ramach obecnej reformy należy koniecznie wzmocnić organizacje producentów, takie jak spółdzielnie, oraz pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym, aby można było sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie oraz utrzymać konkurencyjny sektor rolno-spożywczy w UE. Zasady konkurencji również powinny zostać tak dostosowane, aby spółdzielnie mogły się rozrastać i działać na szerszą skalę, zwiększając przez to swoją konkurencyjność i przyczyniając się do zwiększenia równowagi w łańcuchu żywnościowym."

 

 


Źródło: copa-cogeca.be (styczeń 2012) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.