wtorek, 24 styczeń 2012 14:30

Zaciskania pasa ciąg dalszy

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Już drugi rok z rzędu Komisja Europejska apeluje do wszystkich instytucji UE o rygorystyczne ograniczenie przewidywanych wydatków administracyjnych w budżecie na 2013 r.


Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. programowania finansowego i budżetu, skierował dziś do szefów wszystkich unijnych instytucji pismo informujące, że z powodu kryzysu gospodarczego i finansowego szereg państw członkowskich wprowadza cięcia w wydatkach administracyjnych. - Dlatego jest niezmiernie ważne, aby w obecnej sytuacji trudności gospodarczych dowieść odpowiedzialnej postawy instytucji UE - dodał komisarz Janusz Lewandowski.

Dobry przykład
Komisja chce dać dobry przykład: w swoich planach zatrudnienia zamierza zmniejszyć liczbę stanowisk w 2013 r. o 1 proc. Będzie to pierwszy krok na drodze do realizacji planu przewidującego redukcję personelu o 5 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat. Założenie to jest zgodne z zaproponowanymi na lata 2014-2020 wieloletnimi ramami finansowymi, w których zaproponowano cięcia we wszystkich instytucjach UE.

W 2012 r. Komisja z własnej inicjatywy zamroziła własne wydatki administracyjne: ich wzrost nominalny w stosunku do budżetu na rok 2011 r. wyniósł 0,0 proc. Było to możliwe dzięki znacznemu ograniczeniu wydatków na budynki, technologie informacyjno-komunikacyjne, opracowania, publikacje, podróże służbowe, konferencje i spotkania.

Kontekst
W pierwszych miesiącach każdego roku Komisja Europejska opracowuje projekt budżetu UE w oparciu o szacunki wydatków przesłane przez wszystkie instytucje UE. Artykuł 314 Traktatu z Lizbony stanowi, że „Komisja łączy te preliminarze w projekt budżetu, który może zawierać różne warianty preliminarzy".

W lutym ubiegłego roku komisarz Janusz Lewandowski przesłał podobne pismo do szefów wszystkich instytucji UE, wzywając do ograniczenia wydatków w obszarach takich jak IT, publikacje czy podróże służbowe.

Ile wydaje Unia?
Wydatki administracyjne (koszty funkcjonowania instytucji UE) stanowią ok. 5,8 proc. wszystkich wydatków w unijnym budżecie.

W 2012 r. – z uwagi na obecną sytuację gospodarczą i kryzys finansowy – Komisja Europejska zamroziła swoje wydatki administracyjne.

W ramach owych 5,8 proc. wydatków administracyjnych udział Komisji w stosunku do innych instytucji wynosi ok. 40 proc. W związku z tym ogólne zmiany w wydatkach administracyjnych zależą również o wymagań budżetowych pozostałych instytucji UE.

 

 


Źródło: europa.eu, © Unia Europejska, 1995-2012 (styczeń 2012) 

Więcej w tej kategorii: « 50 lat WPR! Obchody 50. rocznicy WPR »

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.