wtorek, 15 listopad 2011 14:10

Ukraina: A to sosy nad sosami

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Eksperci ukraińskiego rynku sosów przedstawili swoje oceny na temat aktualnej sytuacji na tym rynku. Na dzień dzisiejszy na Ukrainie produkcją sosów i ketchupów zajmuje się ponad 100 przedsiębiorstw, z czego tylko 10 stanowią duże zakłady, produkujące powyżej 1 tys. ton produktów rocznie.


Liderem wśród dziesiątki największych producentów majonezów jest spółka „Wołyń Holding" („TM „Torczyn"), której udział w rynku to 20%. Na drugim miejscu uplasowała się firma „Wiktor i K" z 12% udziałem w rynku. Szczegółowe informacje na temat największych producentów sosów i ketchupów na Ukrainie w roku 2010 na załączonych wykresach (wykresy do pobrania poniżej).

Komentując sytuację na ukraińskim rynku sosów eksperci zwracają uwagę na dwie zasadnicze tendencje, jakie odnotowywane są w ciągu ostatnich dwóch lat na tym rynku: na wzrost produkcji pod koniec 2010 r. / na początku 2011 r. ketchupów i musztard (w 2010 r. w segmencie tym odnotowano 15,5% wzrost produkcji do poziomu 44 tys. ton, a w ujęciu ilościowym wielkość rynku ketchupów wzrosła w porównaniu z 2009 r. o 2,7%) oraz na spadek produkcji majonezów (w 2010 r. udział segmentu majonezów w ukraińskim rynku sosów zmalał o 12,8% do 133,9 tys. ton; w I połowie 2011 r. tendencja ta była kontynuowana, a produkcja tego produktu zmalała w porównaniu w analogicznym okresem 2010 r. o 1% do poziomu 76 tys. ton - w ocenie analityków spadek poziomu sprzedaży majonezów wynika ze zmniejszenia poziomu konsumpcji tego produktu przez ludność ze względu na fakt, iż produkt ten często zaliczany jest do produktów szkodzących zdrowiu, w skutek spadku zapotrzebowania na majonez, liczba przedsiębiorstw zajmujących się produkcją tego wyrobu zmniejszyła się z 99 w 2009 r. do 66 w 2011 r.). Kolejną tendencją odnotowywaną na ukraińskim rynku sosów jest tendencja do wyeliminowania z rynku niedużych producentów tego towaru ze względu na niską jakość produktu.

W walce o rynek producenci rozszerzają także swój asortyment poprzez produkcję sosów o nowych smakach, a także poszukują zbytu swoich towarów na zagranicznych rynkach. Na dzień dzisiejszy znaczna część produkowanych na Ukrainie sosów eksportowana jest również za granicę - wg szacunków ekspertów, w 2010 r. z Ukrainy wyeksportowano 18,8% łącznej produkcji ketchupów, 29,4% łącznej produkcji musztardy, 2,9% łącznej produkcji innych sosów oraz 1,7% łącznej produkcji majonezów. Warto podkreślić, iż ukraiński eksport tego typu produktów znacznie wyprzedza import - w 2010 r. udział importowanych wyrobów w rynku sosów wynosił zaledwie 3,7%, przy czym największy udział w imporcie stanowiły sosy złożone - 6,9%, a udział zagranicznych majonezów w strukturze importu sosów to zaledwie 0,39%. Jedynym z największych importerów majonezów na Ukrainę jest spółka „Unilever" dostarczająca na rynek ukraiński majonezy TM „Calve", wyprodukowane w Federacji Rosyjskiej.

W ocenie ekspertów, ukraiński rynek sosów ma wysoki potencjał konkurencyjności. Potencjał ten tworzą przede wszystkim przedsiębiorstwa ukraińskie, które poszukują nowych luk w rynku dla swojej produkcji.

 


Źródło: kiev.trade.gov.pl, „Ekonomiczeskije Izwiestia" 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.