wtorek, 15 listopad 2011 14:50

Kilka uwag podczas rady ministrów

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W dniu 14 listopada br. minister Marek Sawicki przewodniczył piątej już podczas polskiej prezydencji Radzie Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli. Podczas posiedzenia ministrowie rozmawiali na temat zewnętrznego wymiaru Wspólnej Polityki Rybackiej.


Reforma WPRyb zmierza do zapewnienia zrównoważonej eksploatacji żywych zasobów morza przy jednoczesnym dążeniu do dobrych wyników gospodarczych, rozwoju sprzyjającego wyłączeniu społecznemu i większej spójności w regionach przybrzeżnych. Większość państw członkowskich podkreśliła znaczenie wymiaru zewnętrznego WPRyb. Podkreślona także została rola regionalnych organizacji zarządzania rybołówstwem (RFMOs) oraz dwustronnych porozumień. Większość państw członkowskich opowiedziała się także za wypracowaniem propozycji prawnych odnoszących się do kluczowych kwestii wymiaru zewnętrznego WPRyb.

Ministrowie zajęli się także kwestią reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Na posiedzeniu Rady odbyła się debata orientacyjna nt. wniosku dotyczącego dopłat bezpośrednich, a dyskusję ukierunkowały dwa pytania – dotyczące oceny zaproponowanej struktury płatności bezpośrednich na lata 2014 – 2020 oraz oceny reakcji KE na propozycję bardziej sprawiedliwego podziału płatności bezpośrednich między pastwami członkowskimi oraz w obrębie państw członkowskich. Niektóre państwa członkowskie zgłosiły zastrzeżenia w odniesieniu do definicji aktywnego rolnika oraz niektórych elementów zazielenienia. Natomiast z akceptacją spotkały się propozycje dotyczące małych gospodarstw i młodych rolników.

Propozycja dotycząca płatności bezpośrednich, rozwoju obszarów wiejskich, organizacji wspólnego rynku oraz w sprawie finansowania WPR są czterema najważniejszymi propozycjami, które wymagają współdecydowania w zwykłe procedurze podejmowania decyzji pomiędzy Radą i Parlamentem Europejskim. W grudniu Rada planuje odbyć debatę dotyczącą rozwoju obszarów wiejskich.

W sprawach różnych ministrowie zapoznali się z wnioskiem delegacji francuskiej dotyczącym kontynuacji programu żywnościowego dla osób najbardziej potrzebujących w UE na lata 2012 – 2013. Rada odnotowała, iż w sprawie przedłużenia programu na kolejne dwa lata udało się przełamać mniejszość blokującą, co oznacza, że program będzie kontynuowany jeszcze przez dwa lata tj. do 2013 roku. Kwestia ta będzie jeszcze omawiana na kolejnej Radzie w grudniu, aby na podstawie osiągniętego przez prezydencję kompromisu wypracować porozumienie stanowiące podstawę do kontynuacji programu.

Ministrowie wysłuchali także informacji Komisji dotyczącej stosowania klatek ulepszonych dla kur niosek. Większość delegacji opowiedziała się za utrzymaniem terminu wprowadzającego zakaz stosowania klatek tego rodzaju, gdyż producenci którzy dostosowali swoje fermy ponieśli olbrzymie nakłady z tym związane. Jednakże w niektórych państwach członkowskich wdrażanie dyrektywy mówiącej o konieczności wymiany klatek nie zostało zakończone.

W trakcie obrad prezydencja przedstawiła informacje dotyczące konferencji nt. Leśnictwo dla klimatu i różnorodności oraz informacji nt. 30 konferencji dyrektorów agencji płatniczych UE.

Podczas posiedzenia Rady odbył się także, zorganizowany przez prezydencję lunch roboczy z udziałem ministrów rolnictwa uczestniczących w obradach, w trakcie którego omówiona została propozycja KE dotycząca zazielenienia płatności bezpośrednich.

Na marginesie Rady odbyło się także spotkanie z Minister Rolnictwa Danii Mette Gjerskov, która przejmie przewodnictw w Radzie Ue. ds. Rolnictwa i Rybołówstwa po ministrze Marku Sawickim. W trakcie spotkania ministrowie omówili bieżący stan prac nad poszczególnymi dossier.

 


Źródło: minrol.gov.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (listopad 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.