piątek, 25 listopad 2011 07:42

Jak zreformować WPR?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Przedwczoraj (23 listopada) w Brukseli w PE odbyła się druga debata dotycząca reformy Wspólnej Polityki Rolnej, tym razem z udziałem przedstawicieli organizacji rolniczych i NGOs. Debatę poprowadził minister Marek Sawicki.


7 listopada odbyła się pierwsza debata, pod przewodnictwem Paolo de Castro, Przewodniczącego Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE, z udziałem polityków.

Celem debaty było zapoznanie się z opiniami i publiczna prezentacja uwag dotyczących zapowiadanej reformy WPR po 2013 roku. Dostrzegając konieczność pogłębionej dyskusji polska prezydencja wyszła z inicjatywą organizacji otwartej debaty z udziałem przedstawicieli różnych środowisk; polityki, organizacji rolniczych i NGOs oraz naukowców i ekspertów.

Uczestnicy debaty zwracali uwagę na to, że Europa potrzebuje silnej WPR z ambitnym budżetem. Powinna to być polityka rozwoju, gdyż podstawowym celem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w obliczy rosnącego popytu, zmian klimatycznych oraz zmniejszających się zasobów.

Z różnymi ocenami spotkała się koncepcja ekologizacji II filara. Niezwykle ważna jest ochrona środowiska i zrównoważone gospodarowanie zasobami, jednakże pomysł wyłączenia części ziemi z produkcji został ostro skrytykowany przez większość uczestniczących w debacie. Wyzwaniem dla rolnictwa europejskiego jest zwiększenie jego potencjału produkcyjnego, a zwiększenie obowiązków administracyjnych nie służy temu rozwojowi.

Z krytyką spotkała się także definicja aktywnego rolnika, gdyż zdaniem niektórych uczestników debaty nie jest ona przejrzysta.

W trakcie debaty padły także głosy, iż KE w swej pracy nad nową WPR w podziale środków powinna sprawiedliwie uwzględnić wszystkie kraje członkowskie.

Uczestnicy wczorajszego spotkania odnosili się także do propozycji dotyczących obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, gdyż obecna propozycja KE jest zbyt skomplikowana i definicja ONW nie jest w obecnym kształcie do zaakceptowania.

Podsumowując debatę minister Marek Sawicki wyraził nadzieję, że zapoczątkowany przez polską prezydencję mechanizm intensywnej współpracy między Parlamentem Europejskim, Radą UE oraz Komisją Europejską stanie się praktyką także po zakończeniu polskiej prezydencji.

Kolejna debata odbędzie się 19 grudnia br. także w Brukseli, poprowadzi ją Komisarz Dacian Ciolos, a udział w niej wezmą przedstawiciele świata nauki.

 


Źródło: minrol.gov.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (listopad 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.