poniedziałek, 28 listopad 2011 13:52

Zasoby rolne kurczą się, trzeba działać

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Przewodniczący Komitetów Copa i Cogeca podkreślili w czasie ważnej debaty na temat przyszłej WPR zorganizowanej przez eurodeputowanych i polską prezydencję konieczność zwiększenia konkurencyjności i produktywności unijnego rolnictwa i sektora rolno-spożywczego, aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność wobec kurczących się zasobów rolnych oraz aby przyczyniać się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia.


Przemawiając w czasie debaty przewodniczący Komitetu Copa Gerd Sonnleitner powiedział: „Obecnie wzrost jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej w związku z kryzysem w Europie. W sektorze rolno-spożywczym pracuje ok. 40 milionów osób. W zeszłym tygodniu przywódcy G20, w tym UE, nawoływali do zwiększenia produkcji rolnej oraz produktywności w celu zapewnienia dostaw żywności oraz zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Dlatego też niepokoją nas propozycje Komisji mające na celu dalsze "zazielenianie" WPR, a zwłaszcza plany wprowadzenia obowiązku odłogowania 7% gruntów rolnych. Czy wyłączanie gruntów z produkcji jest posunięciem logicznym w czasie gdy G20 nawołuje do zwiększenia produkcji rolnej? Nakładanie kolejnych ograniczeń na rolników, z których nie czerpią oni żadnych korzyści, jedynie zwiększy koszty gospodarstw i ograniczy konkurencyjność unijnego sektora rolno-spożywczego. Dlatego też opowiadamy się za zielonym wzrostem, zawierającym instrumenty korzystne dla środowiska naturalnego i równocześnie utrzymujące produktywność i konkurencyjność. Propozycje nałożenia pułapów lub ograniczenia płatności bezpośrednich dla wielkich gospodarstw również ograniczają konkurencyjność."

Przewodniczący Komitetu Cogeca Paolo Bruni podkreślił, że jedno na sześć miejsc pracy w UE zależy od produkcji rolnej i dlatego też zapewnienie ekonomicznej konkurencyjności unijnego sektora rolnego jest niezmiernie ważne. "Produktywność już spada, zwłaszcza w sektorze upraw. Jedynie przy odpowiednim wsparciu finansowym badań nad nowymi technologiami i innowacyjnych podejść do problemów można zwiększyć produktywność równocześnie ograniczając zużycie zasobów naturalnych, co będzie możliwe dzięki zwiększeniu wydajności. Spółdzielnie rolne odgrywają tu ważną rolę. Dlatego należy wzmocnić organizacje producentów (OP) aby pomóc rolnikom na wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu żywnościowym oraz aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie."

Przewodniczący Bruni powiedział, że cieszy się z rozszerzenia listy produktów, dla których można uznać organizacje producentów, w propozycji Komisji. Jednakże zaznaczył, że należy stworzyć jasną definicję OP w UE. - Ponadto, europejskie zasady konkurencji musza być dostosowane, tak aby pomagać OP, takim jak spółdzielnie, powiększać się i działać na szerszą skalę - dodał.

Na zakończenie powiedział: "Przyszła WPR musi skupić się na poprawie wydajności ekonomicznej gospodarstw rodzinnych i spółdzielni rolnych, aby mogły one uzyskiwać większy dochód z rynku. Należy zapewnić stabilne dochody rolnikom, a konsumenci muszą mieć dostęp do odżywczej żywności wysokiej jakości po konkurencyjnych cenach."

Podsumowując, obydwoje przewodniczący podziękowali eurodeputowanym i polskiej prezydencji za zorganizowanie tej debaty, która umożliwiła lepszy dialog z organizacjami rolnymi na temat przyszłej WPR.

 


Źródło: copa-cogeca.be (listopad 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.