piątek, 02 grudzień 2011 09:33

Więcej pieniędzy na badania, także dla rolnictwa

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Nowy unijny program w dziedzinie badań naukowych, z budżetem w wysokości 80 mld euro, koncentruje się na przekształcaniu wyników badań w konkretne produkty i usługi. Program na lata 2014–2020, znany pod nazwą „Horyzont 2020", będzie obejmował wszystkie unijne programy finansowania badań i innowacji.


Dzięki temu prościej będzie przekładać przełomowe odkrycia naukowe na innowacyjne produkty i usługi, które podwyższą poziom życia społeczeństwa i stworzą nowe możliwości biznesowe.

Propozycje przewidują skierowanie środków finansowych na realizację trzech głównych celów:

  • 24,6 mld euro na utrzymanie Europy w światowej czołówce naukowej. Budżet Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, która finansuje podstawowe badania prowadzone przez niektórych spośród najbardziej wyróżniających się naukowców w Europie, zostanie zwiększony o 77 proc.
  • 17,9 mld euro na zabezpieczenie wiodącej pozycji przemysłu europejskiego w dziedzinie innowacji. Będzie to obejmować inwestycje w najważniejsze technologie oraz pomoc dla małych przedsiębiorstw potrzebujących dostępu do finansowania.
  • 31,7 mld euro na badania dotyczące powszechnych problemów w obszarach takich jak:

               - zdrowie, zmiany demograficzne i dobra kondycja
               - bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo, badania morskie oraz gospodarka ekologiczna
               - bezpieczna, ekologiczna i efektywna energia
               - inteligentny, ekologiczny i zintegrowany transport
               - działania w dziedzinie klimatu, efektywna gospodarka zasobami i surowcami
               - integracyjne, innowacyjne i bezpieczne społeczeństwa.

Aby ograniczyć zbędne formalności, Komisja planuje uprościć procedury zwrotu kosztów w przypadku projektów badawczych finansowanych przez UE, zmniejszyć ilość dokumentacji wymaganej na etapie przygotowywania projektów badawczych, znieść zbędne kontrole i audyty oraz skrócić czas upływający między zaakceptowaniem propozycji badawczej a uzyskaniem przez nią dotacji.

Wiele głównych elementów obecnego programu zostanie zachowanych – na przykład inwestycje w kluczowe technologie wspomagające takie jak nanotechnologie, inicjatywy wspomagające współpracę między środowiskiem akademickim, ośrodkami badawczymi a światem biznesu, współpraca naukowa oraz dotacje dla młodych naukowców.

Propozycje zostaną teraz omówione przez ministrów i eurodeputowanych – porozumienie w ich sprawie ma zostać osiągnięte przed końcem 2013 r.

 


Źródło: ec.europa.eu Komisja Europejska (grudzień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.