piątek, 09 grudzień 2011 09:25

Eksport zbóż z Rosji zwalnia

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak podaje UkrAgroConsult, w ocenie Rosyjskiego Zrzeszenia Producentów Zbóż (Russian Grain Union) w bieżącym sezonie 2011/2012, czyli w okresie od 1 lipca 2011 r. do 30 czerwca 2012 r., Rosja nie wyeksportuje 25 mln ton zbóż.


Zgodnie z szacunkami Zrzeszenia w listopadzie z Rosji wywieziono 2,5 mln t zbóż, a w grudniu dynamika eksportu może spaść do 1,8 - 2,0 mln ton. Oznacza to, iż od początku lipca do końca bieżącego roku całkowity eksport zbóż z tego kraju osiągnąłby poziom 17 mln ton.

Po Nowym Roku oczekuje się, iż tempo rosyjskiego eksportu będzie niższe, aniżeli w pierwszej połowie sezonu 2011/2012. Ponowny wzrost exportu może nastąpić w drugiej części marca 2012 roku. Jednakże, do tego czasu prawdopodobnie na rynku światowym pojawią się duże ilości zboża z Australii oraz Ukrainy, co również odbije się na możliwościach eksportu w dalszej szczęści sezonu.

Szacunki te wskazują, iż mało prawdopodobne staje się wprowadzenie w najbliższych miesiącach zapowiedzianych przez rząd rosyjski ceł eksportowych na zboża. Zgodnie z deklaracjami mają one zostać wdrożone w przypadku, gdy wolumen sprzedaży zbóż poza granicę państwa przekroczy 24-25 mln ton. Oceniamy, iż zgodnie z tymi założeniami, ewentualne wejście ceł mogłoby mieć miejsce pod koniec drugiego kwartału 2012 roku.
Przyczyniłoby się to do podbicia cen przed przyszłorocznymi żniwami na półkuli północnej.

Jednocześnie, mając na uwadze działania rządu rosyjskiego w przeszłości, należy brać pod uwagę możliwość, iż do tego czasu mogą powtórzyć się zapowiedzi o wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie z tego kraju, co każdorazowo będzie wpływać na budowanie nastrojów na rynku globalnym sprzyjającym wzrostom cen zbóż. Ponadto, możliwe jest, iż zasady gry mogą z dnia na dzień ulec zmianie i rząd może zdecydować o obniżeniu progu wolumenu eksportu, powyżej którego zostaną uruchomione bariery w eksporcie. Impulsem do takiej decyzji może być szybszy od oczekiwanego wzrost cen żywności na rynku rosyjskim.

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 219 – 5 grudnia 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.