środa, 27 lipiec 2011 08:09

Polska recepta na odmłodzenie wsi

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W Polsce, według badań "Eurostatu", jest najwięcej młodych rolników spośród wszystkich unijnych krajów. Wynik ten wzbudza szczególne zainteresowanie zwłaszcza w tych państwach, gdzie średnia wieku rolników prowadzących działalność produkcyjną jest wysoka. Jednym z takich właśnie krajów jest Rumunia.


Średnia wieku rumuńskich rolników przekracza 60 lat i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Młodzi nie są bowiem zainteresowani pracą w rolnictwie. Nic więc dziwnego, że Polskę odwiedziła ekipa rumuńskiej telewizji, aby na miejscu zbadać, dlaczego w Polsce tak duży odsetek młodych ludzi wiąże swoją przyszłość z rolnictwem. Jednym z miejsc, gdzie szukali odpowiedzi na to pytanie, była Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dyrektor Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych Franciszek Kadzik w rozmowie z Grigore Virsta, dziennikarzem z Rumuńskiej TV, obszernie wyjaśnił, jakie są zasady przyznawania pomocy młodym rolnikom starającym się o przyznanie pomocy na samodzielne rozpoczęcie gospodarowania. Podkreślił, że mogą oni otrzymać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 bezzwrotną premię w wysokości 75 tysięcy złotych. Zaznaczył, że aż 70 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczona na inwestycje w gospodarstwach rolnych czyli np. zakup nowych maszyn czy urządzeń rolniczych ,czy też budowę budynków inwentarskich. Poinformował również, że zainteresowanie taką pomocą jest wśród młodych polskich rolników niezwykle duże.

Ekipie rumuńskich dziennikarzy bardzo podobał się plakat o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 przygotowany przez Departament Komunikacji Społecznej. Uznali oni, że w bardzo interesujący sposób przedstawiwa zarówno sam Program jak i jego efekty.

Czy doświadczenia ARiMR zostaną przeniesione do Rumuni i przyniosą tam podobny efekt jak w Polsce, czas pokaże.

Źródło: arimr.gov.pl Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (lipiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.