Delegacja, na czele z Przewodniczącym Komisji Ralfem Geisthardtem, przebywa w Polsce z trzydniową wizytą studyjną. Spotkanie w MRiRW było poświęcone rozwojowi rolnictwa po akcesji naszego kraju do UE w 2004 oraz oczekiwaniom ws. reformy WPR po 2013 r.
Minister Butra przedstawił bilans członkowstwa Polski w UE w obszarze rolnictwa, w tym główne korzyści wynikające z integracji kraju ze strukturami wspólnotowymi. Radca Generalny w MRiRW Zofia Krzyżanowska omówiła relacje pomiędzy wyzwaniami stojącymi przed europejskim rolnictwem i celami, które ma realizować WPR po 2013 r. a propozycjami legislacyjnymi przedstawionymi 12 października przez Komisję. Wskazała na rozdźwięk pomiędzy sformułowanymi celami a zaproponowanymi rozwiązaniami.
Przedstawiciele strony niemieckiej w swoich wypowiedziach podzielali pogląd, że wdrożenie propozycji Komisji w obecnym kształcie przyczyni się do znacznego zwiększenia obciążeń biurokratycznych w zakresie administrowania środkami WPR. Jednocześnie wskazywali na strukturę gospodarstw w Saksonii Anhalt, gdzie dominują wielohektarowe gospodarstwa powstałe z dawnych rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Taka struktura gospodarstw powoduje tam opór rolników wobec planów KE dotyczących redukcji płatności bezpośrednich dla dużych gospodarstw (tzw. cappingu).
Obie strony podkreślały konieczność współpracy, wymiany poglądów, gdyż tylko w ten sposób można będzie wypracować kompromis, który przysłuży się europejskim rolnikom i konsumentom.
Źródło: minrol.gov.pl Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (listopad 2011)