środa, 29 czerwiec 2011 06:47

Realizacja strategii dla regionu Morza Bałtyckiego daje efekty

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Johannes Hahn, europejski komisarz ds. polityki regionalnej, z zadowoleniem przyjął dwa wydarzenia, które ukazują postęp w dziedzinie polityki UE na rzecz strategii makroregionalnych. Pozytywne wyniki w terenie odnotowano w nowym sprawozdaniu z postępów w realizacji strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego - pierwszej strategii tego rodzaju, którą rozpoczęto w 2009 r.


Również dzisiaj szefowie państw i rządów zatwierdzili strategię UE dla regionu Dunaju, przyjętą przez Komisję w grudniu zeszłego roku. Z tych nowych form współpracy korzysta około 15 państw członkowskich. Zasadnicze znaczenie dla powodzenia obu strategii ma zaangażowanie polityczne zainteresowanych stron na wszystkich poziomach.

 

Są już efekty
Komisarz Hahn powiedział: „Cieszę się, że w regionie Morza Bałtyckiego możemy już zauważyć, iż podejście makroregionalne przynosi korzyści. Pierwsze sprawozdanie okresowe pokazuje, że partnerzy w tym regionie wykorzystują już nowe możliwości współpracy – dla dobra jego mieszkańców"

Dodał też: „Cieszę się, że oficjalnie rozpoczęto strategię UE dla regionu Dunaju. Wielu partnerów już obecnie ciężko pracuje przygotowując realizację tej strategii. Teraz mogą się oni naprawdę zabrać do zamiany planów w działania".

Obie strategie opierają się na podejściu makroregionalnym, w ramach którego państwa mogą współpracować w zakresie wyznaczania celów, dostosowywania funduszy oraz stawianie czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak zanieczyszczenie morza lub rzek, potrzeba lepszych połączeń transportowych lub zwiększenie bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię.

Strategia UE dla regionu Morza Bałtyckiego
Od rozpoczęcia strategii w 2009 r. 8 państw członkowskich zaangażowanych w strategię UE dla regionu Morza Bałtyckiego oraz ich partnerzy spoza UE opracowali nowe sposoby ściślejszej współpracy, aby zająć się takimi kwestiami, jak jakość wody w Morzu Bałtyckim, potrzeba promowania innowacji w regionie oraz wieloma innymi problemami. W nowym sprawozdaniu okresowym przygotowuje się przegląd strategii przewidziany podczas polskiej prezydencji. Jest on wynikiem szerokich konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami i zawiera ocenę bieżącego stanu realizacji.

W sprawozdaniu podkreśla się postępy takie jak:

  • projekt „Umowa Bałtycka", który obejmuje rolników w całym regionie i którego celem jest ograniczenie wypłukiwania składników odżywczych i związanej z nim eutrofizacji
  • projekt „Perspektywy transportu bałtyckiego" (Baltic Transport Outlook), który zapewnia wsparcie w zakresie ustrukturyzowanego planowania infrastruktury transportu w regionie w oparciu o dokładne analizy przepływu towarów i pasażerów
  • włączenie trzech państw bałtyckich do europejskiego rynku energii. Dokonuje się go poprzez plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich oparty na makroregionalnych priorytetach energetycznych określonych w strategii
  • forum Baltfish ma na celu opracowanie nowego, bardziej regionalnego podejścia do zarządzania rybołówstwem.

 

Ze sprawozdania wynika, że strategia ułatwia realizację nowych projektów i nadaje impuls projektom istniejącym. Ale strategia nie skupia się wyłącznie na projektach; jej zintegrowane podejście zachęca do bardziej skutecznej polityki i dostosowania finansowania oraz zasobów, co prowadzi do sprawniejszego osiągnięcia ogólnych celów UE w ramach strategii Europa 2020.

Zalecenia sprawozdania obejmują:
regularne omawianie strategii przez ministrów podczas posiedzeń Rady wyznaczanie celów, aby określić priorytety strategii maksymalizację wysiłków, aby dostosować fundusze strukturalne i inne źródła finansowania do celów strategii

Źródło: europa.eu (czerwiec 2011)

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.