wtorek, 10 styczeń 2012 14:47

Dobre perspektywy dla rzepaku

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

GUS opublikował „Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2011 r.", według którego zbiory rzepaku i rzepiku wyniosły blisko 1,9 mln ton. Jest to wynik o 16,5 % mniejszy od zbiorów uzyskanych w 2010 r.


Szacuje się, że powierzchnia uprawy zmniejszyła się w porównaniu do roku 2010 o 12,3 % i wyniosła około 830,1 tys. ha. Plony natomiast ocenia się na 22,4 dt/ha, czyli były one na tym samym poziomie co rok wcześniej. Jesienna ocena zasiewów jest korzystna dla rzepaku. Początek jesieni był optymalny pod względem uwilgotnienia gleb do przygotowania pól pod zasiewy.

Wysiewy nasion przeprowadzono w terminie agrotechnicznym na około 79,7% powierzchni rzepaku ozimego (w 2010 r. – 64,1%). Największy udział zasiewów rzepaku przeprowadzonych w optymatnym terminie zanotowano w południowo-zachodnim regionie kraju (90,1% powierzchni obsianej).

Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym GUS ocenia się na nieco ponad 796 tys. ha. Jednak zdaniem PSPO jest to wielkość zaniżona. Stowarzyszenie szacuje powierzchnię zasiewów rzepaku ozimego pod tegoroczne zbiory na poziomie ok. 830-840 tys. ha, co łącznie z rzepakiem jarym dałoby ok. 880-900 tys. ha.

Areał zasiewów w bieżącym sezonie powinien być wyższy niż w 2010/11. Potwierdzają to dane o dużej ilości sprzedanego materiału siewnego oraz kilka faktów, jak np.:
- odpowiednie warunki atmosferyczne umożliwiające przeprowadzenie siewów (odmienna sytuacja była w 2010 r. kiedy to część rolników nie zdołała przygotować pół i obsiać zaplanowanej powierzchni rzepakiem)
- bardzo wysoka cena płacona za nasiona rzepaku (co przekłada się na wzrost opłacalności produkcji) i zapewniony zbyt w kolejnych latach spowodowały zainteresowanie rolników tą uprawą.

Stan zasiewów pod zbiory 2012 r. przed wejściem w stan zimowego spoczynku był lepszy do ubiegłorocznego. Stan plantacji rzepaku i rzepiku oceniono najwyżej spośród ozimych na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego (rok wcześniej – 3,4). Daje to nadzieję na dobre zbiory rzepaku w bieżącym roku.

 

 


Źródło: PSPO „OilExpress" Agnieszka Słodowa 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.