sobota, 06 lipiec 2019 13:55

1,9 mln ton rzepaku – tyle zbierzemy

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

GUS opublikował „Przedwynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych", według którego zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na ok. 1,9 mln t, tj. o 10,1% mniej od zbiorów uzyskanych w roku ubiegłym, natomiast o 58,6% więcej niż w pięcioleciu 2001-2005.


Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zmniejszyła się w porównaniu do roku ubiegłego o 12,5 % i wynosi około 827,5 tys. ha. Plony rzepaku i rzepiku ocenia się na 22,6 dt/ha tj. o 2,0 dt/ha tj. o 8,1% mniej od uzyskanych w latach 2001-2005.

Niekorzystny wpływ na tegoroczny wynik miały niewątpliwie złe warunki pogodowe:
- intensywne opady w okresie przygotowywania pól i siewu, przez które znaczna część rzepaku została zasiana po optymalnym terminie agrotechnicznym,
- silne przymrozki występujące w lutym, gdy rośliny nie były chronione pokrywą śnieżną niedostateczna ilość opadów w drugiej połowie kwietnia i w maju utrudniająca rozwój roślin, przymrozki i opady śniegu w pierwszej dekadzie maja, które uszkodziły kwiaty rzepaku, przez co negatywnie odbiły się na plonowaniu plantacji,
- opady w końcowej fazie wegetacji powodowały wyleganie roślin rzepaku, utrudniały zbiór oraz powodowały większe straty i pogarszały jakość zebranych nasion.

Bieżący sezon zapowiada się bardziej optymistycznie. Rzepak zasiano w terminach agrotechnicznych i na większym areale niż w ubiegłym roku.

Źródło: PSPO, Agnieszka Słodowa 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.