czwartek, 13 październik 2011 10:21

Produkcja drobiu w UE dostaje skrzydeł?

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

W 2011 r. produkcja drobiu w UE ma nieznacznie wzrosnąć, jednak w 2012 r. przewiduje się jej spadek. Jak wynika z najnowszych prognoz Komisji Europejskiej produkcja mięsa drobiowego ma w bieżącym roku wzrosnąć o 0,5% do 12,19 mln t. Będzie to jedynie o 0,05 mln t więcej niż w roku ubiegłym.


To naprawdę niewielki wzrost, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę szybki wzrost eksportu mięsa drobiowego poza UE. Jak wynika z bilansu zaprezentowanego przez KE eksport ma w bieżącym roku wzrosnąć jedynie o 0,3%, ale ta liczba wydaje się mocno zaniżona. W pierwszych siedmiu miesiącach br. sprzedaż unijnego drobiu do krajów trzecich była o 18% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Gdyby do końca roku utrzymała się taka dynamika, w całym roku eksport wzrósłby o 0,21 mln ton. Jednocześnie import do UE rośnie znacznie wolniej. Gdyby sprawdziły się prognozy KE co do produkcji, a eksport i import utrzymałyby swoją dotychczasową dynamikę, do rozdysponowania na wewnętrznym rynku UE pozostałoby o 0,12 mln t mięsa drobiowego mniej niż w ubiegłym roku. Biorąc dodatkowo pod uwagę niewielki wzrost liczby mieszkańców, spożycie mięsa drobiowego na osobę obniżyłoby się o 1,3% i wyniosło 23,2 kg/osobę w porównaniu z 23,5 kg w ubiegłym roku.

Na 2012 r. Komisja prognozuje już spadek produkcji drobiu o 0,8%. Prawdopodobnie będzie to skutkiem wciąż wysokich kosztów produkcji i oczekiwanego spowolnienia gospodarczego w Europie i w wielu regionach świata. Prognozowany jest minimalny wzrost importu i eksportu. W rezultacie spożycie drobiu na głowę mieszkańca ma się jeszcze dalej nieznacznie obniżyć.

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 211 – 10 października 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.