czwartek, 19 styczeń 2012 14:39

Wreszcie wzrost zbytu!

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Po niewielkich spadkach w listopadzie 2011 r., w grudniu ponownie przeważały wzrostowe tendencje cen zbytu przetworów mleczarskich. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w ubiegłym miesiącu w największym stopniu podrożały stałe produkty mleczarskie (takie jak mleko w proszku i masło) – średnio o prawie 5% w relacji miesięcznej.


Ceny przetworów płynnych zwiększyły się o prawie 2%, zaś serów pozostały na poziomie z listopada ub. roku. W stosunku do stycznia 2011 r. ceny sprzedaży przetworów płynnych oraz serów były o około 7% wyższe, natomiast artykułów stałych o ponad 19%.

Na poziomie handlu detalicznego w grudniu 2011 r. mleko było o 5,8% droższe niż w analogicznym miesiącu 2010 r., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne o 5,1%, a sery o 3,7%.

Wzrostowe tendencje cen w Polsce to w dużej mierze efekt słabego złotego, bowiem na rynkach światowych podwyżki utrzymywały się jedynie do maja ub. r., potem notowano już raczej spadki cen. W efekcie w grudniu 2011 r. w portach Oceanii masło było o ponad 6% tańsze w relacji rocznej, sery o prawie 5%, zaś pełne mleko w proszku o ponad 1%.

Podrożało jedynie odtłuszczone mleko w proszku – o ponad 16%, choć było o 14% tańsze wobec ubiegłorocznego rekordu z czerwca.

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 224 – 16 stycznia 2012 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.