Po około miesięcznej przerwie jeden z największych kontrahentów zbożowych – Egipt – wraca do przetargów ze światowymi sprzedawcami.
Największa rządowa firma w Egipcie, zajmująca się zakupem zbóż (GASC) powróciła ponownie do przetargów po prawie miesięcznej przerwie. Obecnie zakupiła kolejne partie pszenicy z USA oraz Francji. Około połowę tych zakupów stanowiło zboże pochodzenia francuskiego (60 tys. ton zakupione od firmy Louis Dreyfus i 60 tys. ton od firmy Granit). Reszta pszenicy pochodziła z USA i była zakupiona od firmy Perdu i Cargill.
W sumie w całym sezonie 2010/2011 Egipt zakupił ok. 5,22 mln ton pszenicy – głównie od kontrahentów francuskich, kanadyjskich, amerykańskich, australijskich i argentyńskich. We wcześniejszym sezonie handlowym firma GASC sprowadziła mniej więcej tyle samo pszenicy miękkiej. Było to dokładnie 5,53 mln ton zakupione od Amerykanów, Francuzów, Rosjan, Niemców, a także od kontrahentów kazachskich i kanadyjskich.
Źródło: FAMMU/FAPA


Dodaj komentarz