środa, 18 maj 2011 12:20

Polsko-Amerykański Okrągły Stół Energetyczny

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Ze względu na udział węgla w produkcji energii elektrycznej i realizowane przez oba kraje cele ograniczania emisji CO2, wskazane jest by Polska i USA nawiązały bliższą współpracę na rzecz rozwoju czystych technologii węglowych, uważa wiceminister gospodarki Marcin Korolec.


- Polskę i Stany Zjednoczone łączą podobne wyzwania w dziedzinie energetyki. W obu krajach węgiel ma wysoki udział w strukturze zasobów energetycznych, oba państwa rozwijają też innowacyjną, zieloną gospodarkę – powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec podczas II posiedzenia Polsko-Amerykańskiego Okrągłego Stołu Energetycznego. – Szczególną uwagę należy poświęcić współpracy naukowej, jaką nawiązały w tym zakresie instytuty branżowe - dodał.

W opinii podsekretarza stanu w MG bardzo dobrze zapowiada się też kooperacja w obszarze niekonwencjonalnych metod pozyskiwania gazu. – W najbliższych latach w Polsce będzie rosło zapotrzebowanie na gaz, co wiąże się z uruchomieniem w 2013 r. systemu handlu emisjami CO2. – wyjaśnił. – Stany Zjednoczone są zaś światowym potentatem przemysłu poszukiwań gazu typu shale gas – dodał. Z raportu na temat zasobów gazu łupkowego, opracowanego przez amerykańską rządową agencję informacji energetycznej wynika, że Polska może posiadać nawet 5,3 bln m sześc. tego surowca.

Zdaniem ambasadora USA w Polsce Lee Feinsteina, energetyka jest jednym z filarów polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Ambasador podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone powinny współdziałać na rzecz budowania bezpieczeństwa energetycznego. – Polityka bezpieczeństwa energetycznego USA jest nakierowana na zwiększenie krajowych rezerw, jak również efektywności energetycznej – poinformował. Także Edward G. McGinnis z amerykańskiego Departamentu Energii podkreślał wspólnotę polskich i amerykańskich celów energetycznych. Wśród nich wymienił ograniczanie emisji CO2, rozwój odnawialnych źródeł energii, technologii wychwytywania węgla i energetyki jądrowej. - Awaria w elektrowni Fukushima w Japonii nie powinna przekreślać rozwoju technologii jądrowych na świecie - podkreślił.

Według ministra Korolca polsko-amerykańska współpraca w dziedzinie efektywności energetycznej może być szczególnie owocna zwłaszcza we wdrażaniu wysokich standardów technicznych oraz znakowania efektywności energetycznej produktów i urządzeń.

Źródło: washington.trade.gov.pl, Centrum Informacji o Rynku Energii

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.