Mazowieccy rolnicy odwiedzili targi Agritechnika w Hanowerze

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie (Oddział Poświętne w Płońsku) zorganizował w dniach 14-17 listopada 2011 r. wyjazd szkoleniowy na Targi Rolnicze Agritechnika do Hanoweru dla producentów rolnych z północnego Mazowsza.

W programie wyjazdu zaplanowano:

  • zwiedzanie wystawy,
  • spotkanie z przedstawicielem DLG -organizatora Agritechniki,
  • wizyty w gospodarstwach rolnych.

Agritechnika jest największą w świecie wystawą techniki rolniczej – w tym roku w wystawie uczestniczyło ponad 2700 wystawców z 48 krajów, w tym 40 wystawców z Polski. Wystawę odwiedziło 415 000 zwiedzających, w tym 100 000 z zagranicy (z Polski 3200 osób). W 28 halach i na terenie otwartym o łącznej powierzchni ok. 40 ha zaprezentowano maszyny, sprzęt oraz systemy zarządzania produkcją roślinną i gospodarstwem. Rolnicy najwięcej uwagi poświęcili traktorom i pojazdom transportowym, a także całej gamie maszyn i narzędzi do uprawy roli, a także technice do zbiorów zboża, roślin pastewnych i okopowych. Duże zainteresowanie budziła ponadto technika do siewu, pielęgnacji i ochrony roślin oraz nawożenia, a także osprzęt i części zamienne. Również liczne oferty specjalne, jak technika leśna, uprawa warzyw lub pielęgnacja krajobrazu, spotkały się
z dużym zainteresowaniem.

Oferowane maszyny z roku na rok są „większe, szybsze, szersze” – to główne atrybuty charakteryzujące liczne udoskonalenia w technice rolniczej. Jednak stopniowo zaczyna dominować elektronika, która decyduje o stopniu innowacyjności maszyn. Było to wyraźnie odczuwalne na wystawie, w szczególności na imprezie “Smart Farming – Rolnictwo z głową”, gdzie zaprezentowano najnowsze osiągnięcia techniki sensorowej, nawigacji i zarządzania danymi. Ale nie zabrakło też stoisk prezentujących typowe prace konserwacyjne i serwisowe na maszynach o nowoczesnej konstrukcji.

Na zakończenie zwiedzania uczestnicy spotkali się z dr Reinhardem Rossbergiem, przedstawicielem DLG (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschafts e.V.- Niemieckie Towarzystwo Rolnicze), które jest organizatorem wystawy. W swoim wystąpieniu przedstawił ideę powstania i plany prac doświadczalno-wdrożeniowych nowopowstałego Międzynarodowego Centrum Uprawy Roślin (Internationales DLG – Pflanzenbauzentrum IPZ) koło Bernburga. Tam odbędą się przyszłoroczne Dni Pola Feltage 2012, w których również bierze udział MODR Oddział Poświętne, w doświadczeniach porównujących europejskie technologie uprawy pszenicy ozimej i rzepaku ozimego. IPZ będzie bazą doświadczalną i szkoleniową dla DLG i działających na tym terenie służb doradczych Izby Rolniczej i Wyższej Szkoły Rolniczej.

Uczestnicy odwiedzili też trzy gospodarstwa: spółdzielnię rolniczą liczącą 100 członków, spółkę rolniczą, oraz gospodarstwo rodzinne. Gospodarstwa duże od 700 ha do 2800 ha. Dla wszystkich jednak produkcja rolna nie była jedynym kierunkiem produkcji w gospodarstwie. Dwa gospodarstwa posiadają bigazownię (jedno w budowie) i produkują prąd i ciepło na sprzedaż. Biogazownie o mocy 500 KW i 1 MW, dla których substratem jest gnojowica i kiszonka z kukurydzy. Gospodarstwa prowadzą produkcję mleka (700 i 1100 sztuk krów mlecznych o wydajności ok. 9000 l) i zgodnie podkreślały, że inwestycje w biogazownie to głównie alternatywa dla niepewnej przyszłości tego kierunku produkcji. Duże znaczenie miało też zagospodarowanie gnojowicy i nadwyżki kiszonki.

W gospodarstwie 700-hektarowym o profilu produkcji roślinnej dominowały uprawy: pszenicy, rzepaku, buraka cukrowego i grochu i od 6 lat stosowany jest bezorkowy system uprawy. Tutaj alternatywą dla podstawowej produkcji rolnej jest uprawa pszenicy twardej durum, plantacja szpinaku nasiennego oraz świadczenie usług sprzętem rolniczym. Gospodarstwo w większości oparte jest na ziemii dzierżawionej. Cena ziemi w tym rejonie w ciągu kilku ostatnich lat uległa podwojeniu i wynosi od 20 do 40 tys euro za ha. Jest to jednak specyficzny teren Niemiec, gleb lessowych okolicy Magdeburga, gdzie gleby w skali 100 punktowej oceny prowadzonej w Niemczech, uzyskują 125 (!!) punktów, wychodząc w ocenie poza skalę.

Znamienne było to, że gospodarstwa o tak dużej skali produkcji również poszukują dodatkowych źródeł dochodu i alternatyw zabezpieczających przed wahaniami koniunktury w rolnictwie.

Uczestnicy wyjazdu w drodze powrotnej wymieniali się wrażeniami, dyskutowali nt wystawy, obejrzanych gospodarstw, wykorzystania zdobytej wiedzy i doświadczenia we własnym gospodarstwie. Jednogłośnie też podsumowali, że bardzo potrzebne są takie wyjazdy szkoleniowe.

 

Źródło: ksow.pl Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich (listopad 2011) 

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*