sobota, 15 styczeń 2011 23:01

Będzie więcej gruntów do kupienia

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W 2011 roku Agencja Nieruchomości Rolnych zamierza systematycznie zwiększać powierzchnię gruntów przeznaczanych do sprzedaży.

Procedurami sprzedaży zostanie objętych ponad 300 tys. ha, z których ponad 200 tys. ha Agencja zaoferuje do nabycia w przetargach i w trybie bezprzetargowym. Będą także intensyfikowane działania prosprzedażowe, w tym marketingowe, w odniesieniu do terenów inwestycyjnych, których sprzedaż ma istotne znaczenie dla osiąganych przez ANR przychodów. Nieruchomości inwestycyjne chociaż stanowią tylko ok. 1,5 proc. sprzedawanej powierzchni, to ich sprzedaż przynosi ok. 10 proc. przychodów Agencji.

Jeśli cała oferta Agencji spotka się z podobnym zainteresowaniem rynku, jak w dwóch ostatnich latach, Agencja powinna zrealizować plan finansowy Zasobu WRSP na bieżący rok. Przychody ANR w 2011 roku mają być, zgodnie z ustawą budżetową, wyższe od wielkości uzyskanych w roku 2010 o 27,8 proc., a środki przekazywane do budżetu państwa mają wynieść aż 2 159 mln zł.

Zwiększenie w 2011 roku wolumenu gruntów do sprzedaży jest możliwe dzięki włączeniu do tego procesu nieruchomości do niedawna zablokowanych ze względu na złożone zastrzeżenia reprywatyzacyjne. W odniesieniu do powierzchni 50 tys. ha takich gruntów, procedura przygotowawcza do sprzedaży uruchomiona została już w roku ubiegłym. Agencja wyraziła nadzieję, że bogata oferta z jaką od początku 2011 roku zwraca się do potencjalnych nabywców spotka się z popytem, szczególnie wśród rolników.

Więcej w tej kategorii: Ile gruntów ma jeszcze ANR? »

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.