Ponad 303 mln zł wypłaciła dotychczas ARiMR rybakom i armatorom statków rybackich z PO RYBY 2007 – 2013

Dużym zainteresowaniem cieszy się pomoc finansowa oferowana w ramach Programu Operacyjnego “Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, którego budżet wynosi około 1 miliarda euro. Z tej kwoty około 613 milionów euro to pieniądze na działania pomocowe,  “realizowane” przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która jest instytucją pośredniczącą we wdrażaniu tego programu.

Dotychczas w Oddziałach Regionalnych ARiMR rybacy i armatorzy statków rybackich złożyli w sumie ponad  6,8 tys. wniosków o wsparcie finansowe oferowane w tym programie. Blisko 86% tych wniosków jest już ocenionych przez pracowników Agencji. Te które zostały pozytywnie zweryfikowane wykorzystują w nieco ponad 23% limit środków przyznany ARiMR na realizację całego PO RYBY 2007 – 2013. Rybacy i armatorzy statków rybackich, którzy podpisali z Agencją umowy o przyznanie wsparcia z tego programu i wywiązali się z zawartych  tam zobowiązań, otrzymali już  ponad 303  miliony złotych.

 

Spośród wszystkich złożonych w Oddziałach Regionalnych wniosków najwięcej, bo ponad  5,1 tys. dotyczy przyznania pomocy z 1 Osi priorytetowej, obejmującej działania związane z adaptacją floty połowowej. Z tej liczby ponad  2,8 tys. beneficjentów, którzy złożyli poprawnie wypełnione i pozytywnie zweryfikowane wnioski, podpisało z ARiMR umowy o przyznaniu dofinansowania na łączną kwotę przekraczającą 319  mln zł, co wyczerpuje w ponad 36,2 % limit finansowy przewidziany dla tej osi priorytetowej. Wśród tych beneficjentów, armatorzy i właściciele statków rybackich, którzy tymczasowo zaprzestali działalności połowowej, otrzymali z Agencji ponad 176,7  mln zł. Natomiast tym, którzy na stałe zrezygnowali z prowadzenia działalności połowowej ARiMR przekazała na konta bankowe ponad  99 mln zł. Agencja wypłaciła również ponad  7,5 mln zł rekompensat społeczno-gospodarczych, z których realizowane są nadal zobowiązania z wdrażanego w latach 2004-2006 Sektorowego Programu Operacyjnego “Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”. Rozpoczęła się także wypłata pieniędzy tym beneficjentom, którzy zrealizowali już zaplanowane inwestycje na swoich statkach rybackich. Na ich konta bankowe ARiMR przekazała dotychczas ponad 137 tys. zł. Niestety 2061 wniosków o przyznanie pomocy z działań  tej Osi zostało odrzuconych. Oddziały regionalne ARiMR przez cały czas przyjmują wnioski o przyznanie pomocy w ramach działań należących do tej osi, a całkowity limit środków do wykorzystania wynosi 225,12 mln euro.

 

Z 1345 wniosków, które OR ARiMR przyjęły w ramach 2 Osi priorytetowej, Agencja do 11 czerwca br. pozytywnie zweryfikowała – 352, a odrzuciła – 476. Z 321 beneficjentami zostały  podpisane umowy o przyznaniu pomocy łącznie na kwotę ponad 209  mln zł, co wyczerpuje w ponad 26% limit środków finansowych przewidzianych dla 2 Osi. Agencja przekazała na konta bankowe ponad 19  mln zł za zrealizowane inwestycje dotyczące przetwórstwa i obrotu rybami. Dla inwestujących w hodowlę i chów ryb wypłacono ponad 3,5 mln zł. W 16 Oddziałach Regionalnych ARiMR można przez cały czas składać wnioski o dofinansowanie oferowane w ramach 2 Osi Priorytetowej “Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury”. Na wsparcie w ramach tej osi przewidziano w całym okresie realizacji programu 195,75 mln euro.

 

Od połowy października 2009 r. można składać wnioski o wsparcie w ramach 6 działań z 3 Osi Priorytetowej nowego programu  rybackiego:

  • Działania wspólne;
  • Ochrona i rozwój fauny i flory wodnej;
  • Inwestycje w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach;
  • Rozwój nowych rynków i kampanie promocyjne;
  • Projekty pilotażowe;
  • Modyfikacja w celu zmiany przeznaczenia statków rybackich.

 

Do tej pory przyjęto 277 takich wniosków, a umowy o przyznaniu pomocy w ramach działań z tej Osi ARiMR podpisała z 17 beneficjentami na łączną kwotę ponad 5,2 mln zł. W całym okresie realizacji programu  rybackiego ARiMR może wypłacić w ramach 3 Osi dofinansowanie w wysokości ponad 195,758 mln euro.

 

W opinii rybaków i armatorów statków rybackich, ARiMR przeprowadza całą operację bardzo sprawnie. Dowodem wysokiej oceny jej pracowników były listy od przedstawicieli środowisk rybackich kierowane do Prezesa Agencji, w których dziękowali za bardzo profesjonalną i szybką obsługę.

 

Źródło: www.armir.gov.pl

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*