czwartek, 10 listopad 2011 14:06

Apetyt na pszenicę paszową rośne...

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Z informacji zebranych od uczestników rynku wynika, iż w kraju rośnie popyt na pszenicę paszową, przede wszystkim ze strony przemysłu paszowego. Jednocześnie, duża część rolników wstrzymuje się ze sprzedażą ziarna, oczekując wzrostu cen w kolejnych miesiącach.


Sytuacja ta powoduje spadek różnicy pomiędzy cenami pszenicy o parametrach konsumpcyjnych i paszowych.

Niemniej jednak należy zauważyć, iż duża podaż kukurydzy wyhamowuje wzrosty cen pszenicy paszowej. Część producentów rolnych, która zmagazynowała pszenicę, dziś woli sprzedawać kukurydzę zaraz po zbiorze z pola, aniżeli zwalniać powierzchnię magazynową poprzez sprzedaż pszenicy. W rezultacie, z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, iż średnia cena kukurydzy w kraju po żniwach spadła z poziomu 1061 zł/t w ostatnim tygodniu sierpnia do 603 zł/t na koniec października bieżącego roku, czyli o ponad 43% w ciągu dwóch miesięcy.

W tym samym czasie przeciętne ceny pszenicy paszowej w Polsce utrzymywały się na poziomie stosunkowo stabilnym i spadły o niespełna 1% do z 704 zł/t do 699 zł/t. Dynamiczny spadek cen kukurydzy po zbiorach jest zjawiskiem sezonowym. Odnotowano go nawet w ubiegłym roku, mimo iż w wyniku wprowadzenia ograniczeń w eksporcie zbóż z Rosji i Ukrainy oraz nastrojów na rynkach terminowych nie nastąpił sezonowy spadek cen pszenicy, żyta czy jęczmienia w okresie lipiec-wrzesień. Jednakże od dawna ceny kukurydzy nie obniżyły się tak znacząco poniżej poziomu cen płaconych za pszenicę paszową.

Mając na uwadze unijny oraz światowy bilans popytu i podaży kukurydzy spodziewamy się, iż ceny kukurydzy w kraju pod koniec bieżącego roku lub na początku przyszłego powinny wzrosnąć. Ponadto, oczekujemy, iż w okresie druga połowa stycznia - luty 2012 roku wzrośnie podaż krajowa pszenicy paszowej, co przełoży się na spadek jej cen. Obniżki te będą wspierane również oczekiwanym wzrostem podaży tego surowca na rynku europejskim w związku ze zniesieniem ceł eksportowych przez Ukrainę.

W rezultacie po Nowym Roku ceny obu tych zbóż powinny się do siebie zbliżyć. Z analizy bilansu mogłoby nawet wynikać, iż ceny kukurydzy będą wyższe od cen pszenicy. Ponadto, analizując możliwe zachowanie się cen pszenicy zarówno paszowej, jak i konsumpcyjnej oczekujemy, iż jak co roku możliwy jest sezonowy wzrost ich cen w okresie koniec grudnia 2011 r. i początek stycznia 2012 roku, jednak może być on stosunkowo niewielki. Na powyższe oczekiwania będzie silnie rzutował kurs euro, informacje o zbiorach na półkuli południowej, możliwe zmiany w regulacjach w handlu zbożami w krajach należących do grupy największych eksporterów oraz pierwsze szacunki zbiorów w 2012 roku. Jednocześnie rósł będzie wpływ nastrojów na rynkach terminowych na kształtowanie się cen zbóż w kraju.

 


Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 215– 7 listopada 2011 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.