piątek, 23 grudzień 2011 09:22

Owoce z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w 2011 r.

Napisała
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Przezimowanie krzewów owocowych i plantacji jagodowych były na ogół dobre, lecz podobnie jak w przypadku drzew owocowych, było zależne od położenia plantacji. Z powodu wystąpienia silnych mrozów i braku okrywy śniegowej, w niektórych rejonach kraju słabo przezimowały plantacje truskawek.


Kwitnienie krzewów owocowych było na ogół obfite, lecz na plantacjach w rejonach, gdzie w maju wystąpiły bardzo silne przymrozki uszkodzeniom uległy kwiaty i zawiązki owoców, zwłaszcza porzeczek czarnych i agrestu. Z powodu wiosennych przymrozków na wielu plantacjach uszkodzeniu uległy też kwiaty wczesnych odmian truskawek. Warunki dalszej wegetacji krzewów owocowych i plantacji jagodowych, szczególnie truskawek, nie były korzystne z uwagi na brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie w maju i w czerwcu, natomiast warunki wegetacji dla malin i truskawek jesiennych ocenia się jako bardzo korzystne.

Szacuje się, że zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych wyniosły w bieżącym roku ok. 0,5 mln t, tj. na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego, lecz więcej od średniej z lat 2001 – 2005. Według ostatniego szacunku rzeczoznawców GUS, zdecydowanie niższe od ubiegłorocznych były zbiory porzeczek, natomiast zdecydowanie wyższe zbiory malin, których produkcja w bieżącym roku osiągnęła rekordowy poziom.

Szacuje się, że produkcja truskawek w bieżącym roku była nieco wyższa od ubiegłorocznej, lecz niższa od średniej produkcji z lat 2001 – 2005. Na części plantacji obserwowano straty mrozowe i przymrozkowe. Kwitnienie truskawek było na ogół obfite i tam gdzie w tym okresie nie wystąpiły silne przymrozki, zawiązywanie owoców było dobre.

Jednak w większości rejonów kraju okres zbiorów był znacznie skrócony z uwagi na brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie, a owoce były drobniejsze. Warunki wegetacji dla truskawek jesiennych były korzystne, w związku z tym tegoroczną produkcję truskawek ocenia się na ok. 166 tys. t.

Produkcję malin (łącznie ze zbiorem malin jesiennych), szacuje się w bieżącym roku na ok. 113 tys. t, tj. na poziomie zdecydowanie wyższym od rekordowych zbiorów roku ubiegłego i ponad dwukrotnie wyższym od średniej z lat 2001 – 2005. Tegoroczna produkcja malin była rekordowa.

Według ostatniego szacunku GUS niższa w bieżącym roku była produkcja porzeczek, zwłaszcza czarnych. Tegoroczne zbiory porzeczek ocenia się na niespełna 172 tys. t, tj. na poziomie znacznie niższym od uzyskanego w roku 2010, a także niższym od średniej z lat 2001–2005. Plonowanie porzeczek było w bieżącym roku bardzo zróżnicowane w zależności od rejonu kraju. We wschodniej Polsce (szczególnie w województwie lubelskim, w którym skupia się ok. 40% krajowej powierzchni uprawy tego gatunku) tegoroczne plonowanie było dość wysokie, natomiast w rejonach Polski zachodniej i północnej dotkniętych majowymi przymrozkami plony były bardzo niskie (owoce często drobne, a grona przestrzelone i w mniejszej ilości).

Zbiory agrestu w bieżącym roku, według szacunku wynikowego, wyniosły blisko 15 tys. t i były nieco wyższe od słabych ubiegłorocznych, natomiast znacznie niższe od średniej z lat 2001–2005. Część plantacji uległa przemarznięciom.

Łączne zbiory pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych ocenia się na blisko 63 tys. t, tj. nieco mniej w porównaniu do roku ubiegłego, lecz znacznie więcej w porównaniu do średniej produkcji z lat 2001 - 2005. Powierzchnia uprawy owoców tej grupy z roku na rok zwiększa się, głównie poprzez wzrastające zainteresowanie uprawą borówki wysokiej i aronii. W bieżącym roku lepiej plonowała aronia, natomiast słabiej borówki wysoka.

 


Źródło: stat.gov.pl GUS „Badanie Produkcji Roślinnej. Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów roślinnych i ogrodniczych w 2011 r." (grudzień 2011) 

Skomentuj

Upewnij się że wpisałeś (*) wymagane informacje we wskazanym miejscu.\nPodstawowy kod HTML jest dozwolony.