Spada eksport i rośnie import

Spadek eksportu i wzrost importu oleju rzepakowego w okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. Z informacji podanych przez IERIG ż w biuletynie Rynek rolny z października br. wynika, że krajowy przerób rzepaku w pierwszych siedmiu miesiącach 2011 roku był mniejszy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Duże i średnie zakłady przemysłu tłuszczowego (liczące co najmniej 50 osób stałej załogi) wyprodukowały 295,0 tys. ton surowego oleju rzepakowego, tj. o blisko 10% mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Produkcja oleju rzepakowego rafinowanego wyniosła 247,5 tys. ton i była o 20% mniejsza niż przed rokiem. Zmalała zarówno produkcja oleju rzepakowego na cele jadalne (o ok. 18% do 188,1 tys. ton), jak i techniczne (o 28% do 59,4 tys. ton).

Spadek produkcji oleju rzepakowego mógł rzutować na wyniki handlu zagranicznego tym produktem, tj. spadek eksportu i wzrost importu. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w okresie styczeń-lipiec 2011 polski eksport oleju rzepakowego wyniósł 82,6 tys. t i 84,4 mln euro, co w stosunku do analogicznego okresu w 2010 roku oznacza spadek odpowiednio aż o 40% i 8%. W analizowanym okresie br., podobnie jak w 2010 roku, największym odbiorcą oleju rzepakowego z Polski pozostały Niemcy i Czechy.

Jednocześnie podwoił się import oleju. W okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. przywóz oleju do Polski wyniósł 37,2 tys. t i 38,4 mln euro, czyli był wyższy odpowiednio o 102% i 176% w relacji rocznej. Do największych dostawców oleju należały Niemcy oraz Szwajcaria.

 

Źródło: analizy.bgz.pl Bank BGŻ AgroMonitor Nr 215– 7 listopada 2011 

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*