Spożycie tłuszczów roślinnych będzie wzrastać

Instytut Ekonomiki Rolnictwa I Gospodarki żywnościowej opublikował Analizy Rynku Rzepaku. Eksperci szacują, że w bieżącym roku przemysł tłuszczowy po raz kolejny zmniejszy przerób rzepaku i produkcję surowego i rafinowanego oleju rzepakowego. Zwiększy natomiast produkcję margaryn, ze względu na utrzymujący się wysoki popyt eksportowy na tę grupę produktów.

W konsumpcji tłuszczów roślinnych w 2011 r. i w latach następnych będzie kontynuowany powolny trend wzrostowy. Przewiduje się, iż przy niewielkich zmianach w bezpośrednim ich spożyciu w gospodarstwach domowych, następować będzie dalszy wzrost ich zużycia w przemyśle spożywczym i gastronomii – napisano w raporcie.

Szacuje się, że w 2011 r. całkowite spożycie tłuszczów (także zwierzęcych) wyniesie 32,3 kg/os. i będzie o 0,6% wyższe niż w 2010 r. W strukturze spożycia tłuszczów tłuszcze roślinne stanowią 69%.

Jednocześnie ceny detaliczne tłuszczów roślinnych do końca 2011 r., a także w I półroczu 2012 r. będą systematycznie wzrastać, z uwagi na wysokie ceny surowców dla przemysłu tłuszczowego (krajowego rzepaku, jak i olejów z importu).

 

Źródło: „OilExpress”, PSPO na podst.: IERiGś (listopad 2011) 

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*