„Srebrne usta” za zieloną stronę mocy

 

– Ten plebiscyt pokazuje, że polityka może być zabawna, wzruszająca i dostarczać pozytywnych emocji – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak odbierając I nagrodę w plebiscycie „Srebrne Usta”. Uroczysta gala finałowa odbyła się 16 marca 2011 r. w siedzibie Programu 3 Polskiego Radia.

W myśl przysłowia, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem, już po raz 15 redakcja radiowej Trójki postanowiła nagrodzić najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi polskich polityków. – Żółta kartka dla wszystkich kłótników, (…). Czerwona z dziką rozkoszą dla pracowni sondażowych, które pomyliły się dramatycznie w przypadku PSL. No i najważniejsze, że jesteśmy po zielonej stronie mocy – to wypowiedź wicepremiera Pawlaka, która zdobyła serca słuchaczy radiowej Trójki.

 

Odbierając nagrodę wiceszef rządu wyjaśnił, że inspiracją do podobnych niebanalnych wypowiedzi może być samo życie. – Metafora o zielonej stronie mocy jest pojęciem bardzo szerokim i wieloznacznym – podkreślił. Przypomniał ponadto, że po raz pierwszy użył jej w Poznaniu, kiedy Al Gore otrzymał honorowy doktorat Uniwersytetu Adama Mickiewicza. – To osoba, która zrobiła bardzo wiele dla promowania zielonego, czyli ekologicznego myślenia – dodał.

 

Wicepremier zachęcał również media do odejścia, chociaż na chwilę, od przedstawiania codziennej monotonii, politycznej agresji i partyjnych konfrontacji. – Takie inicjatywy, jak dzisiejszy plebiscyt, pozwalają popatrzeć na świat polityki z przymrużeniem oka. Pokazują, że „nawet” polityk może mieć ludzka twarz – podsumował.

 

Drugie miejsce w plebiscycie Srebrne Usta 2010 zajął Bartosz Arłukowicz za apel do Mirosława Sekuły podczas jednego z posiedzeń Komisji Hazardowej. Brąz w konkursie przypadł Wiesławowi Szczepańskiemu za wypowiedź o polskiej kolei.

 

***

Srebrne Usta to, zainicjowany w 1992 roku przez dziennikarkę Beatę Michniewicz, plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają najlepsze wypowiedzi polskich polityków. W tym roku o tytuł “Srebrnoustych” rywalizowało dziesięciu: Bartosz Arłukowicz, Andrzej Dera, Jarosław Kaczyński, Beata Kempa, Bronisław Komorowski, Waldemar Pawlak, Franciszek Stefaniuk, Wiesław Szczepański, Donald Tusk oraz Jerzy Wenderlich.

 

W poprzednich edycjach zdobywcami “Srebrnych Ust” byli między innymi: Władysław Bartoszewski, Renata Beger, Piotr Gadzinowski, Zyta Gilowska, Grzegorz Kołodko, Bronisław Komorowski, Aleksander Kwaśniewski, Janusz Korwin-Mikke, Leszek Miller, Jan Maria Rokita, Nelli Rokita, Donald Tusk i Lech Wałęsa.

 

Źródło: mg.gov.pl

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*