Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych przyjęta

 

W przyjętej ustawie uchylone zostały przepisy nakazujące przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń m.in. o wpisie do ewidencji działalności, niekaralności, nadaniu numerów NIP i REGON. Ma to polepszyć i usprawnić kontakty obywateli z administracją oraz ograniczyć koszty, jakie w związku z tym ponosili przedsiębiorcy.

– Rozwiązania zawarte w przyjętej 25 lutego br. przez Sejm ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych poprawią relacje z urzędami oraz usprawnią obrót gospodarczy – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 lutego 2011 r. w Sejmie.

 

W opinii wicepremiera Pawlaka główną zmianą, jaką wprowadza ustawa jest zamiana zaświadczeń na oświadczenia. – Uchylamy przepisy nakazujące przedsiębiorcy przedstawianie zaświadczeń m.in. o wpisie do ewidencji działalności, niekaralności, nadaniu numerów NIP i REGON – wyjaśnił wiceszef rządu. Ma to polepszyć i usprawnić kontakty obywateli z administracją oraz ograniczyć koszty, jakie w związku z tym ponosili przedsiębiorcy.

 

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji „Przyjazne Państwo” Adama Szejnfelda kluczowe w ustawie jest budowanie zaufania prawodawców do obywatela. – Z jednej strony ustawa wprowadza kulturę oświadczeń, z drugiej ogranicza ilość wydawanych zezwoleń, pozwoleń i licencji – podkreślił Adam Szejnfeld. Dodał, że zmniejszą się także koszty prowadzenia działalności gospodarczej. – Już samo zniesienie ponad 8,5 mln zaświadczeń składanych m.in. do urzędów skarbowych przyniesie firmom i obywatelom znaczne oszczędności – zaznaczył szef komisji „Przyjazne Państwo”.

W przyjętej przez Sejm ustawie znalazły się również przepisy, które m.in. umożliwią przekształcenie spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego, wprowadzają instytucję leasingu konsumenckiego oraz obniżają koszty sądowe wpisu do rejestru przedsiębiorców.

 

Dalsze działania w ramach ofensywy deregulacyjnej zapowiedział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. – W marcu 2011 r. chcemy przeprowadzić konsultacje międzyresortowe w zakresie redukcji obowiązków informacyjnych (OI) – wyjaśnił wiceminister. Każdego roku koszty administracyjne z tytułu ich wypełniania szacuje się na ok. 6,35 mld zł. – Według naszych obliczeń zredukowanie samych tylko powyższych OI może przynieść przedsiębiorcom oszczędności rzędu 3,14 mld zł – podsumował wiceminister Kasprzak.

 

Opracowany przez resort gospodarki projekt założeń ustawy deregulacyjnej składa się z dwóch części: pierwsza poświęcona jest redukcji obowiązków informacyjnych nałożonych na przedsiębiorców, druga (przyjęta 25 lutego 2011 r. przez Sejm) – ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

 

 

Źródło: mg.gov.pl

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*