Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki, w dniach 14-17 lipca br., przebywał z wizytą w Bośni i Hercegowinie.
Jej celem było podpisanie Umowy między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Handlu Zagranicznego i Stosunków Ekonomicznych Bośni i Hercegowiny o współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Podczas spotkania z ministrem handlu zagranicznego i spraw ekonomicznych Bośni i Hercegowiny Mladenem Zirojeviciem i wiceministrem ds. rolnictwa w tym ministerstwie Dušanem Neškoviciem dyskutowano nt. możliwości wdrażania Umowy i dalszej współpracy w dziedzinie rolnictwa. W rozmowach uczestniczyli również ministrowie rolnictwa bośniackich entitetów – Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.
Postanowiono powołać grupę roboczą, której przewodniczyć będą podsekretarz stanu Marian Zalewski i wiceminister ds. rolnictwa Dušan Nešković. W skład grupy wejdą ze strony polskiej m.in. przedstawiciele MRiRW, ARR i ARiMR. Strona polska złożyła szeroką ofertę przedakcesyjnej pomocy eksperckiej dla rolnictwa BiH i wyraziła poparcie dla transformacji BiH. Omawiano również możliwości rozwoju współpracy w zakresie promocji artykułów rolno-spożywczych i udziału w targach branży spożywczej.
Minister Marek Sawicki zaprosił stronę bośniacką do udziału w targach POLAGRA-FOOD, które odbędą się w dniach 13-16 września 2010 r. w Poznaniu.
Po spotkaniu podpisano Umowę między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Handlu Zagranicznego i Stosunków Ekonomicznych Bośni i Hercegowiny o współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Polska delegacja zwiedziła także zakład mięsny i winnicę w Hercegowinie.
Podczas wizyty oraz w trakcie rozmów z ministrem rolnictwa Federacji Bośni i Hercegowiny D. Ljubicem, który był współorganizatorem wizyty w Hercegowinie, omawiano możliwości zwiększenia wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi i współpracy w dziedzinie rolnictwa, na bazie ww. Umowy i prac grupy roboczej.
Źródło: www.minrol.gov.pl


Dodaj komentarz