Złote Jabłka? po raz XVI

19 marca br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu ?Rolnik ? Farmer Roku?. Kapituła konkursu wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł ?Rolnika ? Farmera Roku? i statuetkę ?Złotego Jabłka?.
W tym roku zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali m.in.: Marek Sawicki ? Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski ? Doradca Prezydenta RP do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Nawrocki ? Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Sławomir Pietrzak ? Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Wojciech Kapelański ? Prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

 

Warto odnotować, że Agencja Nieruchomości Rolnych od chwili swego powstania wspiera ludzi przedsiębiorczych i nastawionych na sukces. ? Wyniki osiągane przez laureatów pokazują, że polska wieś z powodzeniem może konkurować na unijnym rynku. Cieszę się, że wśród najlepszych są gospodarstwa powstałe na gruntach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa ? mówił podczas gali Tomasz Nawrocki, prezes Agencji, gratulując wyróżnionym i laureatom Konkursu.
Celem konkursu jest promowanie rolników nowoczesnych, zaradnych i pomysłowych, którzy zachowując mechanizmy gospodarki rynkowej, potrafią rozwijać własne przedsiębiorstwa i konkurować z wysoko dotowanymi gospodarstwami unijnymi. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo i coraz bardziej wyrównany poziom startujących gospodarstw, niezależnie od regionu, potencjału produkcyjnego i kierunku produkcji. Organizatorzy wspominali, że dawniej Kapituła konkursu odwiedzając zgłoszone gospodarstwa bez trudu mogła do nich trafić, gdyż wyróżniały się one zdecydowanie na tle pozostałych. Dziś te różnice się zatarły a podstawowym kryterium oceny kandydatów w poszczególnych kategoriach stała się efektywność gospodarowania mierzona wydajnością i uzyskiwanymi dochodami. Organizatorzy zwracają uwagę na rosnący prestiż nagrody ?Rolnik ? Farmer Roku?, dlatego starają się, aby jej oprawa zyskiwała coraz bardziej uroczysty charakter.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie ?Polski Klub Rolnik ? Farmer Roku?, natomiast patronat nad konkursem objęli: Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Nawrocki – Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych i prof. Antoni Bukaluk – Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Laureaci w poszczególnych kategoriach::
? gospodarstwa rodzinne do 50 ha ? Anna i Zbigniew Serafin z woj. podkarpackiego. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. Stado podstawowe liczy 26 krów o wysokiej średniej wydajności mlecznej;
? gospodarstwa rodzinne od 50 do 100 ha ? Beata i Zdzisław Budka z woj. mazowieckiego. Prowadzą tucz trzody chlewnej, o rocznej sprzedaży ok. 15 tys. sztuk o średniej masie 118 kg. Rozpoczęli budowę kolejnej tuczarni obliczonej na kilkanaście tysięcy sztuk;
? gospodarstwa rodzinne powyżej 100 ha ? Rajmund Gąsiorek z woj. wielkopolskiego. Specjalizuje się w hodowli norek. Jego ferma jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Posiada własną wytwórnię karmy dla norek, która zaopatruje także innych hodowców;
? gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu ? Tamara i Edward Przyłuccy z woj. warmińsko-mazurskiego. Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest uprawa zbóż i rzepaku oraz hodowla zarodowa bydła ras mięsnych. W korzystnych cenowo okresach prowadzą tucz trzody chlewnej, zajmują się także agroturystyką;
? ogrodnictwo i szkółkarstwo ? Joanna i Dariusz Piotrowscy z woj. łódzkiego. Gospodarstwo nastawione jest głównie na uprawę jabłoni, a także grusz i śliw. Posiada własną sortownię z elektroniczną linią sortującą owoce, które przechowywane są w komorach z kontrolowaną atmosferą i systemem Smart Fresh, poprawiającym ich jakość. Gospodarstwo posiada pomieszczenia magazynowe na opakowania oraz wiaty na maszyny rolnicze;
? przedsiębiorstwa rolnicze ? Konrad Pohl z woj. opolskiego. Specjalizuje się w produkcji roślinnej, w której dominują trzy rośliny: pszenica ozima, burak cukrowy i rzepak. Gospodaruje na powierzchni ponad 2 tys. ha, z których większość stanowi jego własność. W uprawach wprowadził system bezorkowy, zakupując w tym celu maszyny i ciągniki o dużej mocy.

Źródło:http://www.anr.gov.pl/pl/article/174514

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*