19 marca br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu ?Rolnik ? Farmer Roku?. Kapituła konkursu wyłoniła laureatów w sześciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł ?Rolnika ? Farmera Roku? i statuetkę ?Złotego Jabłka?.
W tym roku zwycięzcom i wyróżnionym nagrody wręczali m.in.: Marek Sawicki ? Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski ? Doradca Prezydenta RP do spraw Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Nawrocki ? Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Sławomir Pietrzak ? Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych, Wojciech Kapelański ? Prorektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy
Warto odnotować, że Agencja Nieruchomości Rolnych od chwili swego powstania wspiera ludzi przedsiębiorczych i nastawionych na sukces. ? Wyniki osiągane przez laureatów pokazują, że polska wieś z powodzeniem może konkurować na unijnym rynku. Cieszę się, że wśród najlepszych są gospodarstwa powstałe na gruntach Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa ? mówił podczas gali Tomasz Nawrocki, prezes Agencji, gratulując wyróżnionym i laureatom Konkursu.
Celem konkursu jest promowanie rolników nowoczesnych, zaradnych i pomysłowych, którzy zachowując mechanizmy gospodarki rynkowej, potrafią rozwijać własne przedsiębiorstwa i konkurować z wysoko dotowanymi gospodarstwami unijnymi. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo i coraz bardziej wyrównany poziom startujących gospodarstw, niezależnie od regionu, potencjału produkcyjnego i kierunku produkcji. Organizatorzy wspominali, że dawniej Kapituła konkursu odwiedzając zgłoszone gospodarstwa bez trudu mogła do nich trafić, gdyż wyróżniały się one zdecydowanie na tle pozostałych. Dziś te różnice się zatarły a podstawowym kryterium oceny kandydatów w poszczególnych kategoriach stała się efektywność gospodarowania mierzona wydajnością i uzyskiwanymi dochodami. Organizatorzy zwracają uwagę na rosnący prestiż nagrody ?Rolnik ? Farmer Roku?, dlatego starają się, aby jej oprawa zyskiwała coraz bardziej uroczysty charakter.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie ?Polski Klub Rolnik ? Farmer Roku?, natomiast patronat nad konkursem objęli: Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Nawrocki – Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych i prof. Antoni Bukaluk – Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Laureaci w poszczególnych kategoriach::
? gospodarstwa rodzinne do 50 ha ? Anna i Zbigniew Serafin z woj. podkarpackiego. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. Stado podstawowe liczy 26 krów o wysokiej średniej wydajności mlecznej;
? gospodarstwa rodzinne od 50 do 100 ha ? Beata i Zdzisław Budka z woj. mazowieckiego. Prowadzą tucz trzody chlewnej, o rocznej sprzedaży ok. 15 tys. sztuk o średniej masie 118 kg. Rozpoczęli budowę kolejnej tuczarni obliczonej na kilkanaście tysięcy sztuk;
? gospodarstwa rodzinne powyżej 100 ha ? Rajmund Gąsiorek z woj. wielkopolskiego. Specjalizuje się w hodowli norek. Jego ferma jest największą w Polsce i jedną z największych w Europie. Posiada własną wytwórnię karmy dla norek, która zaopatruje także innych hodowców;
? gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu ? Tamara i Edward Przyłuccy z woj. warmińsko-mazurskiego. Głównym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest uprawa zbóż i rzepaku oraz hodowla zarodowa bydła ras mięsnych. W korzystnych cenowo okresach prowadzą tucz trzody chlewnej, zajmują się także agroturystyką;
? ogrodnictwo i szkółkarstwo ? Joanna i Dariusz Piotrowscy z woj. łódzkiego. Gospodarstwo nastawione jest głównie na uprawę jabłoni, a także grusz i śliw. Posiada własną sortownię z elektroniczną linią sortującą owoce, które przechowywane są w komorach z kontrolowaną atmosferą i systemem Smart Fresh, poprawiającym ich jakość. Gospodarstwo posiada pomieszczenia magazynowe na opakowania oraz wiaty na maszyny rolnicze;
? przedsiębiorstwa rolnicze ? Konrad Pohl z woj. opolskiego. Specjalizuje się w produkcji roślinnej, w której dominują trzy rośliny: pszenica ozima, burak cukrowy i rzepak. Gospodaruje na powierzchni ponad 2 tys. ha, z których większość stanowi jego własność. W uprawach wprowadził system bezorkowy, zakupując w tym celu maszyny i ciągniki o dużej mocy.
Źródło:http://www.anr.gov.pl/pl/article/174514


Dodaj komentarz