Najwięcej rzepaku do Polski przyjechało z Ukrainy

Według najnowszych danych statystycznych w 2010 roku Ukraina była głównym dostawcą rzepaku do Polski. Natomiast Niemcy głównym odbiorcą rzepaku z Polski.

 

Import

W ubiegłym roku Polska zaimportowała 237,1 tys. ton rzepaku (-35 proc. wobec 2009 r.) wydając na to 84,9 mln Euro (-13 proc.). W 2010 r. najważniejszym dostawcą rzepaku do Polski była Ukraina. Kraj ten dostarczył do nas 56 proc. tego surowca w ilości 132,6 tys. ton za 43,3 mln euro.

Drugim w kolejności największym dostawcą rzepaku na polski rynek była Słowacja. Była ona odpowiedzialna za dostarczenie 18 proc. tego surowca w ilości 42,4 tys. ton. Trzecim pod względem wielkości dostawcą były Czechy. Udział czeskiego rzepaku w imporcie wynosił 12 proc. Ilość przywiezionego z tego kraju rzepaku wynosiła ok. 29 tys. ton.

 

Eksport

Jeśli chodzi o eksport rzepaku z Polski, to trzeba zauważyć, że pomimo 17 proc. spadku produkcji, która wyniosła jedynie 2,1 mln ton w 2010, udało się nam wyeksportować ok. 307,2 tys. ton (-3 proc.) rzepaku za kwotę 97,1 mln euro (+9 proc.). Największym odbiorcą polskiego rzepaku były Niemcy, które zaimportowały od nas 86 proc. w ilości 146,2 tys. ton o wartości 106,9 mln euro. Drugim największym odbiorcą odbiorcą były Czechy, które zaimportowały rzepak w ilości 22,2 tys. ton.

 

Źródło: FAMMU/FAPA

Wiadomości związane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Array

Rolnictwo Uprawa Chów Hodowla Maszyny rolnicze Rolnik Traktory Ciągniki Kombajny Portal rolniczy Darmowe ogłoszenia Nieruchomości Rolne PROW Dotacje Nawozy Kredyt Ubezpieczenia Urządzenia Przetwórstwo Drób Mięso Agroturystyka Zboża Weterynaria Pasze UE Giełda

Proszę wypełnić wymagane pola*